Dosya Veri Merkezleri Altyapısı 22 OCAK 2016 / 17:59

Veri merkezinden önce ihtiyaçlar belirlenmeli

Veri merkezi mimarileri oluşturulmasında genellikle firmalar, hizmet kesintilerinin en aza indirgenmesi, kolay yönetilebilir olması ve maliyetin düşük seviyelerde geliştirilebilir olması gibi kriterlerin beklentisi içindeler. Öncelik seviyelerine göre yazılım ve donanım ihtiyaçlarının belirlenmesi de öncelikli kriter.
“Veri merkezi alt yapıları, yazılım ve donanım platformlarının barındırılması adı altında önemli bir unsur içeriyor.  Firmalara yönelik optimum yazılım ve donamım platformlarının oluşturulmasının önemi büyük. Bu platformların barındırıldığı uygun koşullarda tesis, network alt yapısı, uygun enerji ve soğutma sistemlerinin oluşturulması da büyük önem taşıyor.” açıklamasını yapan e-Mobil Sistem Mühendisi Serkan Toklu, sözlerine şöyle devam etti:
“İş sürekliliği açısından firmaların ihtiyaçlarına hizmet veren envanterlerin otomasyon sistemleri ile izlenmesi ve yönetimi sağlanabilir. Oluşabilecek hizmet kesintilerinin önüne geçilebilir ve yedek sistemlerin devreye alınması gibi birçok konuda otomasyon programlarından büyük destek alınması mümkündür. Ayrıca sanallaştırma ortamlarında yapılan yedeklilik ve hızlı senkronizasyon yetenekleri de iş sürekliliğine önemli ölçüde destek sağlanıyor.
Orta ölçekli firmalarda veri merkezi alt yapılarının farkındalığı önemli ölçüde düşüktür. Firma ihtiyaçlarına yönelik üretim ve hizmet yazılım sistemlerinin belirlenmesi, analiz çalışmalarının daha sağlıklı yapılması, bulut bilişim ile maliyetlerin düşürülmesi gibi birçok konuda farkındalık artırılmalı.”
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN