Dosya Veri Merkezleri Altyapısı 22 OCAK 2016 / 18:10

Veri merkezleri ileriye dönük, işlevsel ve yönetilebilir olmalı

Günümüzde veri merkezi ihtiyacı, özellikle bulut servisleri, online işlemler, kullanıcı sayıları, felaket kurtarma, iş sürekliliği gibi kavram ve ihtiyaçlar nedeniyle artmıştır. İdeal veri merkezinin asgari gereksinimleri arasında; 7/24 çalışabilmesi, enerji tüketiminin olabilecek en düşük seviyede olması ve yapımından sonraki süreçte en az 5 yıl daha kullanıcısına hizmet verebilmesi yer almakta. Bunun dışında veri merkezleri; işlevsel, izlenebilir, yönetilebilir, ileriye dönük, modüler sistemler kurulmadığında hizmete girdiği andan itibaren yaklaşık 1-2 sene içinde ilk gün sergilediği performansından uzaklaşmakta ve ilk gün oluşturulan standartların dışına çıkmaktadır. Bu da sistem yöneticilerine zaman kaybı ve risk olarak geri dönmektedir. Bunların önüne geçebilmek için veri merkezi tasarımında o günün koşulları değil, 5 sene içindeki hedef ve iş sürekliliği görünümü düşünülerek işlevsel, genişleyebilir ve güven sağlayan veri merkezi konsepti dikkate alınmalıdır. Bu kriterler temel alınarak veri merkezleri kurulmalıdır.
Veri Merkezi altyapılar için önemli bazı unsurlar bulunuyor. Proline Veri Merkezi ve Altyapı Çözümleri Uzmanı Özgür Cantürk’e göre o unsurlar şöyle sıralanıyor:
 
“Veri merkezlerinin felaket durumlarına karşı profesyonel bir şekilde hem mevcut hem de öngörülen ihtiyaçlara yönelik olarak tasarlanması gerekir. Temiz ve güvenilir enerjiye sahip, deprem ve sel gibi doğa olaylarından etkilenmeyecek veya minimum derecede etkilenecek bir yer seçimi yapılmalıdır. Dış dünya ile bağlantı kurulabilmesi için farklı operatör veya pop noktalarından bağlantılar, ihtiyaç varsa regülatör gibi gelen enerjiyi düzenleyen cihazlar, deprem bölgesinde konumlandırılacaksa kabinler için deprem bağlantı kitleri gibi çözümler sisteme eklenmelidir. Özellikle risk koşulları izlenebilir bir Veri Merkezi kurmak olası sıkıntıları önceden görüp önlem alabilme olanağı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra network ve sistem bileşenlerinde de felaket senaryoları geliştirilmeli, sistemler buna göre tasarlanmalıdır. Bu doğrultuda tasarımın ve uygulamanın veri merkezi, network, sistem konularında uzman firmalar tarafından yapılması önemlidir. İş sürekliliğinin devamı için bu unsurların sağlanması kritik öneme sahiptir.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics