Dosya Veri Merkezleri ve Altyapı 13 NİSAN 2015 / 09:00

BAZI İŞLER PROFESYONELLERE BIRAKILMALI

İyi işleyen bir veri merkezi, güvenlik, yedeklilik ve süreklilik olmak üzere üç ana unsuru verimli bir şekilde karşılamak zorundadır. Veri merkezi hizmetini dışarıdan almak isteyen her şirketin ilk beklentisi, şirketin gerek ekonomik gerekse teknik anlamda kendi içinde çözemeyeceği sorunlara çözümler yaratılabiliyor olmasıdır. Bu noktada tercih aşamasındaki ilk kriterler veri merkezinin güç kapasitesi ve altyapısı, güvenlik standartları, erişim sağlayıcı altyapısı ve çeşitliliği ile tüm bu altyapıların yedekleridir. Diğer bir husus da, veri merkezi seçiminde alabileceğimiz hizmetlerin çeşitliliği ile bu çeşitliliğin sağladığı esneklik ve teknik avantajlardır. Bu konuda, küresel operasyonlarımızdan gelen tecrübemiz ve Türkiye pazarındaki deneyimimiz ile donanım kiralama ve barındırma hizmetlerinden bulut altyapılarına dek çok geniş bir yelpazede hizmet sunmaktayız.

Türkiye’de ve dünyada hizmet veren birçok bulut hizmet sağlayıcısına hizmet vermekteyiz. Yerel ve küresel operasyonlarda elde ettiğimiz deneyim, gerek hizmet sağlayıcıların gerekse söz konusu sağlayıcıların sunduğu altyapılardan hizmet alan işletmelerin bulut bilişim hizmetlerinden en temel beklentilerinin hızlı ve kesintisiz erişim olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla veri merkezlerinden beklentilerin yüksek olduğunu bilmekte ve bu beklentilere yanıt veren kapasitemizi sürekli geliştirmekteyiz.

Türkiye coğrafi ve sosyoekonomik konumu sebebiyle bulunduğu bölgenin parlayan yıldızı olmaya adaydır.  Son yıllarda yapılan yatırımlar da bu beklentiyi güçlendirmektedir. Ancak bu noktada özellikle telekomünikasyon altyapılarında ve regülasyonlar hususunda daha fazla adım atılması gerektiğini düşünmekteyiz. Veri merkezleri yatırımlarının daha da artması ve küresel ölçekli firmaların Türkiye’yi bir teknoloji üssü ve geçiş noktası olarak kullanabilmeleri için verimli rekabet temelinde işleyen bir sektöre ihtiyaç duyulmaktadır. Zira bu sayede alternatif ve yabancı erişim sağlayıcı operatörler de veri merkezleri içinde daha rahat konumlanabilir ve dünyanın her yerinden Türkiye’deki veri merkezlerindeki içeriklere daha hızlı ve teknik anlamda en sorunsuz şekilde ulaşılabilir.

Bu alanda değinilmesi gereken bir diğer önemli konu da yerel pazarda yerleşmiş alışkanlıkladır. Günümüzde birçok kurum ve kuruluş kendi işinin jeneratörle, UPS, veri merkezi altyapısıyla ilgilenmek olmadığının farkındadır ve işin bu kısmını konunun profesyonellerine bırakmaktadır. Ancak bu bilincin daha da yaygınlaşması gerekmektedir. Yine de söz konusu bilincin giderek artan bir oranda yaygınlaştığını görmekten mutluyuz.

Sadecehosting / TelecityGroup Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Aydın Işık

 
ETİKETLER : 1017