Dosya Veri Merkezleri ve Altyapı 13 NİSAN 2015 / 09:00

BİR DÜNYA MARKASINA İHTİYACIMIZ VAR

Veri merkezi kurulumunda, dikkat edilmesi gereken en önemli dört nokta şunlar:

a) Veri merkezinin bulunacağı binadaki lokasyonu

b) Soğutma ihtiyacının belirlenmesi

c) Elektrik ihtiyacının hesaplanması ve elektrik sisteminin ana taşıyıcı da dahil olmak üzere yedekli hale getirilmesi

d) Veri merkezi, ağ çıkışlarında yedekliliğin sağlanması

RFID ile veri merkezi varlıklarının takibi konusu ise öne çıkan bir teknoloji. Veri merkezi hizmetini dışarıdan almak söz konusu olduğunda, bizce buradaki en önemli nokta, dışarıdan hizmet alınan şirketin insan kaynakları yetkinliği. Günümüzde pek çok veri merkezi işletmecisi zaten genel kabul görmüş standartlar da hizmet sunuyor. Burada en belli başlı ayrıştırıcı nokta; veri merkezi hizmet sunucusunun, teknik ve idari ekiplerinin deneyimleri ve müşteri algıları. Özellikle profesyonel yetkinlikleri ve algıları, dizayn - geliştirme ve implemantasyon aşamalarında olduğu kadar, problem anlarında da çok önemli hale geliyor.

Bulut bilişimdeki gelişimin, gerek kurumsal farkındalığı, gerek standart altyapı gerekliliklerini aslında oldukça olumlu etkilediğini söyleyebiliriz. Özellikle provisioning gibi entegrasyon konularında yapılan geliştirmeler, tümleşik kaliteyi arttırdığı gibi, hizmet kalitesini ve farkındalığını da arttırmakta.

Türkiye, veri merkezleri kurulumunda bulunduğu coğrafyada bir merkez halini alıyor deme noktasında, şu an için olmamakla beraber, en azından bu konuda yetersiz de olsa çalışmaların olduğunu söylemek daha doğru olur. Burada önemli olan nokta, bulunduğumuz coğrafya itibari ile hem Avrupa hem Asya’da bulunan tüm ülkelerdeki müşterileri de burada kurulan veri merkezlerine çekebilmek. Yani veri merkezlerinde sadece Türkiye’de yer alan müşteriler değil, diğer ülkelerde bulunan müşterilere de servis verilebilmeli. Bunun ön gerekliliklerinden biri de bu alanda Türkiye’den bir dünya markası oluşturmak. Devletin de bu konuda veri merkezi işleticilerine teşvikler çıkartması, gelişme hızını yükseltmek için zorunlu.

Servisnet Kurumsal Satış ve Pazarlama Direktörü Nihal Öztürk Şarman
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics