Dosya Veri Merkezleri ve Altyapı 13 NİSAN 2015 / 08:59

ÇÖZÜMLER, DANIŞMANLIKLA ZENGİNLEŞİYOR

Mevcut yapı planından başlayarak, BT ekipmanını kesintisiz ve doğru işletim koşullarında tutarken enerji giderlerini minimum seviyede tutmak için sunucu odasının ve buna bağlı veri merkezi altyapısının optimum tasarımını gerçekleştirmek gerekiyor.

Küreselleşme ve uyumluluk etkilerinin yerel kodlar ve düzenlemelerle birleşmesiyle kuruluşlar, veri merkezi tesislerinin rekabetçi, verimli ve üretken olmasını sağlayabilmek için birçok zorlukla karşı karşıya kalıyor. Burada aynı zamanda veri merkezlerinin altyapı tasarımını etkileyen bir dizi anahtar konu da bulunuyor: Daha yüksek seviyelerde güvenlik, artırılmış enerji erişimi, güvenli ve sağlam operasyon, enerji kullanımını sınırlandırma ve çevresel etki. Siemens’in dünya çapındaki veri merkezleri ve mühendislik ekipleri için küresel bir ürün ve çözümler portföyü bulunuyor. Veri merkezlerinde birbirinden farklı görevler yürüten donanımlar arasında entegrasyonu sağlamak ciddi bir problem. Veri merkezindeki bileşenler arasındaki iletişimin eksiksiz ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Siemens bu konuda uçtan uca çözüm sunan tek firma olarak konumlanıyor.

Bulut bilişim sistemleri ihtiyaç duyulan süreyi hızlandırmak ve çalışma gruplarına değişen iş ihtiyaçlarına hızlı şekilde yanıt verme gücü veriyor. Ancak bulut bilişim sistemlerindeki gelişmeler sunduğu pek çok avantajla birlikte güvenlik konusunda da önemli gereklilikler gerektiriyor. Dolayısıyla hem kurumsal dünyada hem standart altyapıda öncelikli konu olan güvenlik, yeni gelişmelerle birlikte önemini koruyor.

Türkiye’de son yıllarda veri merkezi alanında büyük gelişmeler yaşandı. İnternet kullanıcısı sayısındaki artış, telekomünikasyon alanındaki yoğun rekabet ve BDDK’nın bankalara ait veri merkezlerinin Türkiye’de inşa edilmesi zorunluluğunu getirmesi Türkiye’yi 2011 yılında veri merkezi alanında yüzde 60’lık büyüme ile dünya büyüme sıralamasında ilk sıraya yerleştirdi. Kamu kurumlarının hizmet kalitesini geliştirmek amaçlı bilgi teknolojileri ve veri merkezi alanlarında yoğun yatırımlar yapılıyor.

Diğer taraftan, veri merkezlerinde ufak çaplı bir problem bile yüksek miktarda zararlara yol açabilir. Siemens olarak veri merkezlerinin engelleme, algılama, yanıtlama ve iyileştirmeyle ilgili özel gerekliliklerinin farkındayız. Sunduğumuz çözümlerle birlikte danışmanlık da sağlıyor ve her projeyi, veri merkezinizin risk analizinden çözümlerimizin değerlendirilmesi ve özelleştirilmesine kadar her aşamada destekliyoruz.

Siemens Türkiye Veri Merkezi, Enerji Verimliliği ve PPP Projelerinden Sorumlu Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi Z. Murat Nayal

 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics