Dosya Veri Merkezleri ve Altyapı 13 NİSAN 2015 / 09:02

ENERJİ SARFİYATI TEMEL KONU

Veri merkezlerinde iklimlendirme, yer seçimi, güvenlik, elektrik ve altyapı gibi birçok konuda çok dikkatli projelendirme yapılması gerekiyor. Üstelik bu projelendirmenin her kaleminin birbiri ile uyumlu olması da şart. Mesela iklimlendirmesi eksik veya hatalı planlanmış bir veri merkezi düşünelim. Gerekli soğutma yapılmadığında sunucuların kullandığı güçten dolayı oluşan ısı ortamı çok fazla ısıtacaktır ve ısıdan kaynaklı sorunlara neden olacaktır.

Kurumun kendi veri merkezine ve bu merkezini işletme ve yönetme becerisine sahip olmaması durumunda doğru hizmet alımını seçmesi son derece önemlidir. Veri merkezi teknolojilerini takip edilebilme, bu gelişmelere uyum sağlayabilme, önerilen teknolojiyi kullanmak yerine doğru çözümü belirleyip tercih edebilme becerisi tecrübelerle kazanılmış bir birikimin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Veri merkezi için kapasite ihtiyaçları ve ileriye dönük büyüme potansiyeli doğru tanımlanmalı ve kurumun ihtiyacını iyi anlayan bir hizmet sağlayıcı ile çalışılması gerekmektedir.
Türkiye bulunduğu bölgede veri merkezleri alanında öncü rol oynayabilecek avantajlara sahip bir ülke. Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye 2011 yılında veri merkezi sektör büyümesinde dünyada önde gelen ülkelerden bir tanesi. 2015 yılı sonu itibariyle Türkiye’deki toplam veri merkezi yatırımı 45 milyar dolar olarak tahmin edilmekte. Bu göstergeler, Türkiye’de veri merkezi sektörünün gelişme aşamasında olduğunu ve gelişme potansiyelinin bulunduğunu göstermekte.

Ancak bu avantajların yanında bazı handikapları da bünyesinde barındırıyor. Veri merkezi sektörünün en önemli konusu olan iklim şartlarında ise Türkiye’nin çok şanslı bir konumda bulunmadığı gözlemlenmektedir. Ülkemizin iç, batı, doğu ve güney bölgelerinin ortalama sıcaklık değerleri soğutma maliyetlerini ciddi anlamda artırıcı düzeyde bulunmakta. Bu sebeple enerji sarfıyatı düşük, pompa ve kompresör olmadan doğal yolla yapılan soğutma veri merkezleri enerji sarfiyatını düşürmek için önem arz etmekte.

Hitachi Türkiye İş Geliştirme Uzmanı Neslihan Tekmen 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics