Dosya Veri Merkezleri ve Altyapı 13 NİSAN 2015 / 09:03

SEKTÖR CİDDİ DEĞİŞİKLİKLERE GEBE

Veri merkezi, kurulumunda en öncelikli konuların başında ihtiyaçların net olarak belirlenmesi ve uzun soluklu planlamanın dogru yapılması gerekmekte. Bunlar gerek bütçelenmesi gerekse planlanması çok kolay yatırımlar değildir. Hatta bu planlama, birkaç büyüme alternatifine göre yapılmalı, yeterince de esnek olmalıdır.

Bu konuda en öne çıkan teknolojiler içinde SDN’ler yer almaktadır. Gerek sunucu gerekse saklama teknolojilerinde aktif olarak kullanılan sanallaştırma ve yazılım temelli yaklaşımların, aynı şekilde ağ teknolojilerinde de kullanılması gerekmektedir.
Kurumlar kendi ihtiyaçlarını belirledikten sonra bu ihtiyaçlara en doğru cevabı veren servis sağlayıcıdan çözüm almalıdır. Asıl önemli olan kurumun kendi ihtiyacıdır yani. Bunun dışında, tabii ki gerekli sertifikasyonlar ve servis sağlayıcının güvenilirliği de önemlidir. Özellikle felaket kurtarma senaryolarının çok gerçekçi olması ve alternatif planların kurumlar ile de paylaşılması gerekmektedir.
Teknolojik gelişmelerden bağımsız olarak en önemlisi, kurumların bulut bilişime olan güven duygusunun artması. Artık kurumların elinde farklı alternatifler oluştu ve bunun sonucunda her kurum kendi isteğine en uygun alternatifler arasında seçim yapabilmekte. Ayrıca standartlaşma, maliyetlerin de kontrol altına alınmasını sağlamıştır.
Bu konuda sektör ciddi değişikliklere gebe. Özellikle NewIP ve IoT gibi kavramların yaygınlaşması ve kullanıcılar tarafından kabul edilmesi ile standartlarda değişiklikleri göreceğiz. Ayrıca daha 3 yıl öncesinde ismi dahi bilinmeyen NFV kavramının, regulatörler yerine son kullanıcı taleplerinin ve baskılarının sonucu regülasyona döndüğünü de unutmamamız gerekir.
Birkaç yıl önce gerek Turkcell gerekse Türk Telekom’un Körfez bölgesindeki partnerleri ile başladıkları uluslararası fiber projeleri Türkiye’nin önemini çok daha arttırdı. Ancak maalesef jeopolitik dengeler ve savaşlar bu gelişmeleri yavaşlattı. Ayrıca Türkiye’de halen kurulu olan VM metrekaresi de oldukça yetersiz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin bölgede VM”ler konusunda söz sahibi olması ve pazar payını arttırması içten bile değil. Doğru planlama ve hepsiden önemlisi doğru pazarlama taktikleri ile bu hedefe rahatlıkla ulaşabiliriz.

Brocade Türkiye Ülke Müdürü Feyyaz Atalay
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics