Dosya Veri Merkezleri ve Altyapı 13 NİSAN 2015 / 08:59

YATIRIMA DEĞER BİR PAZAR OLMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER VAR

Veri merkezi kurulumunda bir bakış açısına göre öncelik otomasyon, konsolidasyon, standarlaşma ve maliyet avantajıyken, diğer bakış açısına göre 7/24 kesintisiz olma özelliği en önemli öncelik. Dünyanın her yerinde BT profesyonelleri  büyük baskı altında. Son kullanıcılar her türlü sistemin kesintisiz çalışmasına ihtiyaç duyarken, sistem arızalarına tahammül edemiyorlar. Bulut daha hızlı dağıtım ve ölçeklenebilirliğin yanı sıra birçok avantaj sunuyor. Birçok son kullanıcı sadece maliyetlerle ilgilenirken, ortak bulut ile gelen zorluklara önem vermiyor. Bu nedenle BT profesyonelleri aynı hizmetleri mümkün olduğunca uygun maliyetli sunmak için yoğun şekilde otomasyon, konsolidasyon ve standartlaşma konularında çalışmalı. Son olarak, şu anda veya yakın zamanda kurulumu yapılacak veri merkezinizde hibrid bulutu dikkate almanızı tavsiye ediyorum. Modern veri merkezleri artık tamamen kesintisizlik hedefiyle tasarlanıyor. Bunun gerçek olmasını sağlayan her yeni teknoloji sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca mali ve operasyonel giderleri azaltmak için tasarım aşamasında enerji tüketimi en önemli sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Veri merkezi hizmetini dışarıdan alma kararı veren tüm şirketlerin hem kendilerine hem de hizmet sağlayıcıya doğru soruları sormaları önem taşıyor. Şirketler neyi dışarıdan hizmet olarak almak istediğini bilmeliler. Veri merkezi hizmetini dışarıdan alan şirketlerin, sadece bir hizmeti ve onun yönetimini dışarıya verdiklerini, denetiminin ise sahibinde olduğunu daima hatırlamaları gerek. Dış kaynak hizmeti veren şirketle yapılan SLA sözleşmesine, şirketin sigorta ve operasyonel yeteneklerine önem verilmeli.

Günümüzde bulut teknolojisindeki gelişmeler altyapı çözümlerine fayda sağlıyor. Ancak bunun da bir tehlikesi var. Bulut teknolojisi hızla gelişirken, şirketler bu teknolojiyi yakalamaya çalışıyor ve kendi tesisleri içindeki veri merkezlerinde bulutun gerisinde kalıyor. Birbirine bağlı farklı teknolojilerle altyapı daha karmaşık hale geliyor ve bu da maliyetleri artırıyor. Şirketler bundan sonraki aşamada güncelleme projelerini hızlandırmaya ihtiyaç duyacak. Bu da BT profesyonellerinin karşılaşacağı zorluklardan biri.

Türkiye bulunduğu coğrafyada ‘geleceğin veri merkezi’ olma yolunda ilerliyor. Üzülerek, Türkiye’nin bu konuda geç kaldığını da belirtmeliyim. Bunun nedenlerinin başında Türkiye’deki bant genişliği maliyetlerinin diğer ülkelere kıyasla yüksek olmasını söyleyebiliriz. Bu konu özellikle yabancı yatırımcıları ürkütürken, iç tarafta da mevcut servis sağlayıcıların sunduğu hizmetlerin kalitesini olumsuz etkileyerek potansiyel müşterilerin ‘kullananlar iyi hizmet alamıyormuş, şartlar iyileşsin sonra yatırım yapalım’ diyerek pazarın daralmasına sebep oluyor. Türkiye’nin tüm bölgelerinin veri merkezi yatırımı için uygun olduğunu söylemek de doğru olmaz. Veri merkezlerinin lokasyonunu belirlerken dikkat edilen en önemli unsur iklim koşulları. Bölgelerin sıcaklık ortalamalarını göz önünde bulundurarak, Türkiye’nin sadece kuzey bölgelerinin bu yatırımlara uygun olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Türkiye’nin kuzeyinde fiber altyapı yatırımlarının hızlandırılması, ülke genelinde fiber bağlantıların özellikle sanayi bölgelerine kadar uzatılması, bant genişliği maliyetlerinin azaltılması ile hizmet kalitesi artacak, dış kaynak ve veri merkezi kullanımı yaygınlaşacak, yerli ve yabancı yatırımcılar için Türkiye yatırıma değer bir pazar durumuna gelecektir.

Veeam EMEA Bölgesi Evangalisti Mike Resseler

 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics