Dosya Veri Merkezleri ve Altyapı 13 NİSAN 2015 / 09:02

YÖNETİM, PROFESYONEL EKİPLERE EMANET

Bulut teknolojilerinin hızla gelişmesi ve firmalardaki bu teknolojileri kullanma arzusu daha profesyonel yönetilen veri merkezlerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. İzleme ve raporlama teknolojileri, bu paralelde müşteri ihtiyaçlarını karşılamak üzere hızla gelişmekte ve esnek hale gelmekte. Daha önceleri hesaplanamayan birçok konu, şu anki izleme ve raporlama teknolojileri ile daha öngörülebilir ve planlanabilir hale gelmiş durumda.

Dışarıdan veri merkezi hizmeti almayı düşünen kişi veya kurumlar, mutlaka profesyonel hizmetler konusunda uzman bir firma ile anlaşmalı, anlaşmayı düşündükleri veri merkezindeki hizmet kalitesini mutlaka sorgulamalılar. Bir veri merkezinde inşaatından tutun, işletimine kadar bütün süreçlerde aslında en önemli faktör insan faktörüdür. Doğru konumlandırılmış, finansmanı güçlü, gerekli izinlerini almış, profesyonel raporlama yapabilen ekiplerle çalışırken uzun vadede sorun yaşanmayacağı dikkate alınmalıdır.

Türkiye’de ve dünyada büyük ölçekli veri merkezlerini mercek altına aldığınızda, eskiye nazaran çok daha yetkin, profesyonel ekiplerce yönetildiklerini görürsünüz. Basit gibi görünen bir örnek olarak, birçok veri merkezine yeni bir cihaz götürdüğünüzde, yetkililer cihazın kutusundan dışarıda bir odada çıkarılmasını isterler. Kutunun yayacağı kâğıt tozlarının veri merkezinde olumsuz durumlar oluşturabileceğini ileterek, aslında içerideki verinin ne kadar önemli olduğu ve ilgili personelin bunun farkında olduğu mesajını iletiyorlar. Artık büyük veri merkezlerini yöneten, işleten hiçbir kişi ve kurum gereken sertifikalara sahip olmayan personeli veri merkezlerinden içeriye almıyorlar.

Türkiye’de henüz tam olarak göremesek de, yurtdışında büyük veri merkezleri planlanırken çevreci enerji kullanımı için ciddi yatırımlar yapılmakta. Artık veri merkezleri sadece verinin sunulduğu yer olmaktan çıkıp, çevreci bir takım yenilikler için öncü yatırımlar ile bu konuda insanlara ve kurumlara vizyon sağlıyorlar.

Türkiye, bulunduğu coğrafya itibarı ile Asya ile Avrupa arasında bir köprü vazifesi görmekte. Ancak konu kalifiye iş gücü gerektiren bir konu olduğunda, maalesef özellikle Asya’daki diğer rakiplerinden geride kaldığını görüyoruz. Ben bunun sebebini kişisel yetkinliklerin doğru değerlendirilememesine bağlıyorum. Türkiye’de personel arayan kurumlar birçok işi birden görecek az yetkinliğe sahip elemanları tercih ediyorlar. Bu da, herhangi bir konuda tam olarak uzmanlaşmayı engelliyor. Bu durum, hem dijital üretim anlamında hem de verilecek profesyonel hizmetler anlamında maalesef Türkiye’yi rakiplerinin arkasında bırakıyor. 

Glasshouse Bilgi Sistemleri Kıdemli Danışmanı Fuat Altındal

 

 
ETİKETLER : 1017