Dosya Veri Merkezlerinde Kesintisiz ve Kaliteli Hizmet i 15 NİSAN 2017 / 16:24

Dijital gelecek veri merkezlerinden geçiyor…

Netaş, 50 yıllık deneyimiyle güvenilir bir teknoloji danışmanı olarak, veri merkezleri hizmetleri konusunda uçtan uca kesintisiz ve sürdürülebilir kurulum-bakım-destek hizmetleri sunuyor. Türkiye’nin 1 numaralı sistem entegratörü kimliğiyle Netaş, sahip olduğu Ar-Ge birimi sayesinde, zamanın ve sektörlerin değişen ihtiyaçlarına göre özgün bir yaklaşımla yeni teknolojiler ve etkili çözümler geliştiriyor. Bu çerçevede, Netaş Yeni Nesil Veri Merkezi, IaaS (Infrastructure as a Service) & PaaS (Platform as a Service), PaaS (Platform as a Service), NFV (Network Function Virtualization), SDN (Software Defined Networking) yaklaşımıyla çeşitli hizmetler sunuyor. Veri merkezi ile sunulan diğer çözümler arasında sunucu, bütünleşik, veri depolama ve yedekleme, sanallaştırma ve istemci/yazıcı çözümleri de yer alıyor.
 
Netaş Kurumsal Sektör Çözüm Direktörü Selda Parın, köklü bir teknoloji şirketi olan Netaş’ın Türkiye’yi dijital dönüşüme entegre eden projelere imza attığını belirterek yeni nesil teknolojiler ve yeni nesil veri merkezi altyapısıyla sundukları çözümlerle desteklenen birçok akıllı uygulamayı hizmete sunduklarını söyledi.
Selda Parın, Netaş’ın veri merkezi çözümleriyle ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Veri depolama portföyümüzdeki çözümlerle kesinti riskini azaltıp, operasyonel verimliliği artırarak, maliyetlerin en düşük seviyede kalmasını sağlıyoruz. Bunu yaparken, konsolidasyon, tekilleştirme, yedekleme ve D/R çözümlerini kullanıyoruz. Günümüzün artan veri ihtiyacını karşılamak için, müşterilerimiz tarafından kullanılan farklı markalara ait depolama sistemlerini, sanallaştırma yöntemiyle tek bir çatı altında birleştirip yönetilmelerine imkân tanıyan çözümler sunuyoruz. Netaş, sağladığı veri merkezi çözümleriyle, datanın saklanması için kurumlara saklama, depolama hizmetlerinden, ağ ve iletişim altyapısı için kablolamaya, iklimlendirme ve yangın koruma hizmetlerinden, projelendirme ve danışmanlığa kadar geniş yelpazede hizmet veriyor. Büyük montanlı ve karmaşık çözümlerle Netaş, spor, eğitim, telekom, enerji dağıtım, petrol şirketleri gibi büyük ölçekte kurumların teknolojik çözüm ortağı olarak ulusal ve uluslararası alanda çalışmalarını sürdürüyor.”
 
Akıllı enerji ve diğer akıllı uygulamalar
Netaş’ın akıllı uygulamalarından da bahseden Parın, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: 
Enerji sektörüne özel sağladığımız altyapı, donanım ve sanallaştırma dahil olmak üzere 
güvenlik tehditlerine karşı çözüm üretirken, uçta uca kurduğumuz bu altyapı ile şebekelerinin otomatik sayaç okuma sistemiyle uzaktan yönetimini sağladık.  Türkiye’nin Akıllı Stadyum Projesi kapsamında, elektronik bilet altyapısının yanı sıra 45 stadın ağ altyapısını ve ağ operasyon merkezlerinin kurulumunu gerçekleştirdik. Eğitim konusunda ise, okullardaki eğitimin dijitalleştirilmesi ve teknolojinin iyileştirilmesi açısından çok önemli bir adım olan Fatih projesi kapsamında binlerce sınıfın dijital altyapısının kurulumunu gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Uluslar arası pazarda ise Afrika’nın en büyük petrol şirketlerinden birinin bulut üzerinden dijital dönüşümünü sağlayacağız, proje kapsamında 5 ayrı şehirde toplam 6 veri merkezi tasarlandı, bunlar belirlenen bir zaman içinde kurulacak ve devreye alınacak.
 
Ağ teknolojileri ve siber güvenlik
Tüm bu modern projeler ve uygulamalarda, kurumların ve kullanıcıların bilgiye her yerden ve cihazdan rahatça erişebilir hale gelmesi, ağ teknolojilerin hızlı gelişimi sayesinde gerçekleşiyor. Kurumların iş yapış şekillerini en modern seviyeye taşıyan, tasarruf sağlayan ve rekabet gücünü artıran en önemli unsurlardan biri de güvenli bir mimariyle oluşturulmuş ağ sistemleri. Netaş, kısa süre önce Kurtköy’deki Genel Müdürlük ve Ar-Ge merkezinde Netaş Siber Operasyon Merkezi’ni hizmete açtı. Netaş bu merkezden, kurumlara tek yerden, güvenilir, hızlı ve entegre BT güvenliğini hizmeti sağlıyor; Siber güvenlik operasyon hizmetleri (SOC), ağ operasyon hizmetleri (NOC), danışmanlık ve yönetilen hizmetler servislerini tek bir çatı altında sunuyor. Netaş Siber Operasyon Merkezi’nde kurumlar için kayıt saklama, kayıtların ilişkilendirilmesi ve raporlanması, güvenlik olaylarına müdahale, DDoS saldırılarını engelleme gibi siber güvenlik operasyon hizmetleri bir arada sunuluyor. Kurumlara bu merkezden, zayıflık analizi, uygulama güvenlik testleri, 7/24 siber tehdit istihbaratı ve VoIP güvenliği hizmeti de sağlanıyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics