Dosya Veri tekilleştirme 02 EYLÜL 2013 / 08:00

Hepsini saklama gerekli olanı sakla

Günümüzde büyük veriyi yönetmek için geliştirilen akıllı sistemlerin yanı sıra bu verinin gerekli olanlarını depolamak ve elde tutmak için oluşturulan akıllı çözümler kurumların imdadına yetişiyor.

Kurumların da bahar temizliğinde işe yaramayan eşyalarını ayıklayan ev hanımları gibi davranması gerektiği veri artışında da ortaya çıkıyor. Kullanılmayan, gereksiz, hatta birbirinin aynı olan eşyalar nasıl ev hanımları için yük oluşturuyorsa yığılan gereksiz veriler de kurumlara maliyet ve iş süreçlerinde yavaşlama getiriyor.
“Veri Tekilleştirme” başlığındaki dosyamızda, hem ağlardaki veri akışının azalmasını sağlayan hem de aynı dosyaları gereksiz yere depolama zahmetinden kurtaran sistemin detaylarını, kurumlara doğrudan faydaları ve dolaylı olarak diğer sistemlerin verimini artırmadaki etkisini sorguladık. Tüm bunların yanı sıra veri tekilleştirmenin detaylarını ve ülkemizde veri tekilleştirmeye nasıl bakıldığına, dünyadaki eğilimlere oranla hangi seviyede olduğunu inceledik. Veri tekilleştirmedeki en büyük endişelerin başında gelen veri kaybının önüne nasıl geçilebileceğini, farklı metotlarla tekilleştirilmiş verilerin nasıl bir araya geleceği, ölçeklendirme ve güvenlik endişelerinin nasıl giderilebileceği gibi sorulara yanıt aradık.
Cevaplarda veri tekilleştirme çözümlerinin uygulanmadan önce kurumun ihtiyaçlarının iyi belirlenmesi gerektiği ve her kuruma özel çözüm geliştirilmesinin önemi üzerinde duruldu. Veri kaybı ihtimalinin hemen her depolama sürecinde yaşanabileceği ve bu sebeple farklı bir noktada kritik verilerin tutulması gerektiği bilgisi verildi. Türkiye’nin veri tekilleştirmede dünya standartlarının bir adım gerisinde olduğu belirtilirken, son yıllarda teyp sistemlerden disk depolama sistemlerine geçme sürecinin hızlandığı vurgulandı.
ETİKETLER : Sayı:936

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics