Dosya Veri tekilleştirme 10 ŞUBAT 2014 / 08:26

Masaüstü tekilleştirme 90’lardan beri var

Masaüstü tekilleştirme uygulamaları bulutlarla günlük kullanımımıza girdi,  geliştirilecek algoritmalarla masaüstümüze yerleşecek.

Tekilleştirme özellikle tekrar edilen büyük miktarda veriler için çok değerli ancak çoklu kopyalardan kurtulmak sadece şirketlerin değil, son kullanıcıların da ihtiyacı. Peki tekilleştirme uygulamaları masaüstü düzeyine inecek mi ve tüm masaüstü uygulamalarında tekilleştirme var olduğu gün, artık bu işin de bir standartlaşması olacak mı?
Masaüstlerinde tekilleştirme teknolojisi bazı üreticiler tarafından şu an için sadece yedekleme amacıyla kullanılabiliyor. Bunun da sebebi tekilleştirme işleminin çok fazla kaynak kullanılmasını gerektirmesi. Software AG Türkiye Genel Müdürü Nil Bağdan 90’ların DOS programlarına uzanan bir geçmişi olan yerelleştirilmiş tekilleştirmenin, veri kalitesi motorları aracılığıyla hâlihazırda sıklıkla kullanılan bir yöntem olduğunu anımsatıyor. Bazı yazılımlar masaüstü tekilleştirmesini gerçekleştiriyor. Hatta birincil depolama ünitelerinde tekilleştirme hizmeti veren üreticiler var. Yedekleme operasyonunda tekilleştirme algoritmasını kaynakta çalıştıran çözümler, bu ihtiyacı karşılıyor. GlassHouse Türkiye Satış Yöneticisi Hilmi Güneş “Sanallaştırma çözümlerinin kontrol odasıyla doğrudan konuşabilen, depolama kaynaklarında, masaüstü disklerinde hatta dizüstü disklerinde tekilleştirme yapan ve tüm bu operasyonu tek pencereden yönettirebilen çözümler var. Avamar adıyla bilinen tekilleştirme çözümünün yıllardır yapmakta olduğu bu işlemlerin arkasındaki algoritmanın birçok başka üründe de kullanılıyor” diyor.

Tekil bulutlar
Günümüzün bulut yapısında, masaüstleri, sunucular ve diğer kaynaklar bulut içerisindeki birincil depolama sistemlerinde durması kaydıyla kullanıcılar aslında hissetmeseler bile bu hizmeti alabiliyorlar. Matris Bilişim Teknolojileri Bilgi Teknolojileri Danışmanı Tolga Şentekin Microsoft’un yeni nesil sunucu işletim sistemlerine tekilleştirme özelliğini eklemesinin ileride bu sistemin masaüstlerinde de kullanılabilmesinin önünü açtığını söylüyor. Şu an için sadece kurumsal olarak sunucularda kullanılabilen tekilleştirme özellikleri; gerek kurumsal gerekse bireysel depolama hizmetlerinin yaygınlaşması sayesinde daha fazla kullanılacak. Kullandığımız Gdrive, Skydrive, Dropbox gibi sağlayıcılar da birincil kaynaklarda depolama alanı sağlarken bunları tekilleştiren sistemleri kullanan servisler sunuyor.

Masaüstü sanallaştırma en doğru geçiş
Masaüstü tekilleştirme masaüstü sanallaştırma ile birlikte günümüz teknolojisinde yerini yavaş yavaş almaya başladığını ifade eden Proline Sistem Çözümleri Uzmanı Harun Oğuz, masaüstü tekilleştirmeye sıcak bakıyor. “Masaüstü sanallaştırma ve sanal masaüstü disklerin çalıştığı veri depolama ünitesinin sağlamış olduğu tekilleştirme ile yüzlerce masaüstünün disk üzerinde kapladığı alan da küçülecektir” diyor.
IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu, ciddi donanım kaynağı kullanan tekilleştirme işlemlerinin masaüstü diskler ve birincil depolama kaynaklarında veri mimari işlemci, ağ ve disk ihtiyacı açısından değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu önemli donanım kaynağıyla masaüstü tekilleştirme yolunda en uygun adımın masaüstü sanallaştırmasına geçiş olduğu ifade eden İnnova Teknoloji Çözümleri Grup Yöneticisi Ersel Karşal “Masaüstü sanallaştırma sayesinde, tekilleştirme işlemi merkezi olarak yapılırken kullanıcı cihazına (istemci) yansıyan herhangi bir performans ihtiyacı olmuyor” diyor.

Masaüstü bilgisayarlar içerisinde yer alan sistemler yeni nesil masaüstü sanallaştırma teknolojileri kullanılmaya başlandığında atıl kaynaklar olacağını söyleyen NetApp Türkiye Teknik Müdürü Lütfi Yunusoğlu, masaüstü sanallaştırma teknolojilerinin yaygın olarak kullanılması veri depolama katmanını daha önemli hale getirdiğini ifade ediyor. “Tekilleştirme teknolojisi erişim protokolünden, disk tipinden bağımsız bir şekilde tüm sistem üzerinde desteklenmektedir. Tekilleştirme özellikle sanallaştırılmış ortamlarda ciddi kapasite kazancı sağlamaktadır. Tekilleştirme teknolojisinin sistem üzerinde sağladığı kapasite kazancı, depolama sistemi yatırımının daha verimli kullanılmasına olanak sağlamaktadır” diyor.

Standartlaşma zaman alacak
Masaüstü tekilleştirmeleri ve depolama uygulamalarını takip eden tekilleştirme uygulamalarının yaygın kullanımı, sunuculara bir kullanım standardı getirecektir. Genellikle güvenlik özelinde oluşan standartlaşma için henüz erken görünüyor. Tekilleştirme çözümleri var olan güvenlik standartlarına uyum sağlayarak geliştirilmeye devam ediyor. Tekilleştirme algoritması üreticileri arasındaki rekabet; sürekli değişen ve gelişen uygulama, platform, işletim sistemleriyle en iyi çalışacak ürünü çıkarmak noktasında yaşanırken standartlaşma zaman alabilir.

MASAÜSTÜ KULLANICILARININ VERİ TİPLERİ FARKLI

Masaüstü kullanıcıları için önerilecek tekilleştirme için bir standartlardan söz etmek biraz zor çünkü kullanıcıların, kurumların masaüstü kullanıcılarının veri tipleri ve kullanım alanlarının farklı olması bizi farklı tekilleştirme yöntemlerine yöneltebilmektedir. Prolink Satış Öncesi Destek Uğur Akduman “Tekilleştirmeyi çözüm olarak piyasada yüzlerce algoritma ile sunan şirket bulabiliriz, bu çeşitlilik bilişim sektöründe teknolojik altyapıların çok hızlı gelişmesinden beslenmektedir. Sıradan bir masaüstü kullanıcısı işletim sisteminin tekilleştirme özelliğini kullanabileceği gibi kurumların masaüstü kullanıcıları yazılım tabanlı, donanım tabanlı tekilleştirme algoritmasını kullanabilir” diyor

SON KULLANICIYA YÖNELİK ALGORİTMALAR GELİŞTİRİLECEK

SSD kullanımının masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda artışı ile tekilleştirme teknolojilerinin yangınlaşması bekleniyor. Birincil depolama kaynaklarının, tamamen fiyat/performans beklentilerine göre adreslenebilir. KoçSistem Hizmet Entegrasyonu Çözüm ve Hizmetler Grup Yöneticisi Orhan Düz “Sunucu sanallaştırma teknolojilerinde, özellikle hafıza kullanımı sırasında, tekilleştirme teknolojileri kullanılır. Masaüstü sanallaştırma teknolojileri içinse yüksek oranda başarılı olacak veri tekilleştirme algoritmaları gerekmektedir. Birincil depolama kaynaklarında veri tekilleştirme algoritmalarının teknoloji sağlayıcı tarafında yeni teknoloji ürünleri ile birlikte geliştirilmesi planlanmaktadır. Şu an kullanımda olan farklı depolama türlerine göre farklı algoritmalar mevcuttur, masaüstü bilgisayarlar için bu yazılımların optimize edilmesi ve bu şekilde son kullanıcıya sunulmasının kullanıcı memnuniyetini en üst seviyeye çıkarması bekleniyor” sözleriyle ilerleyen dönemlerde tekilleştirme teknolojilerinin son kullanıcıya yönelik uygulamaların geliştirilebileceğini ifade ediyor.
ETİKETLER : Sayı:958

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics