Dosya Veri tekilleştirme 10 ŞUBAT 2014 / 08:25

Önce verinin sonra tekilleştirmenin altyapısı gelişiyor

Şirketlerin veri altyapısı ihtiyaçları tekilleştirmeyi zorunlu kılıyor ancak, tekilleştirme altyapılarının da geliştirilmesi gerekiyor.

Veri üretiminin hiç olmadığı kadar tabana yayıldığı günümüzde, depolama, tekilleştirme gibi paradigma değiştiren, dokunduğu her noktayı iyileştiren teknolojiler dertlerimize deva oluyor. Popüler bilişim teknolojilerini gündeme getiriyoruz, tartışıyoruz ama bu sistemlerin gereksinimlerini gerçekten karşılayabiliyor muyuz? Yedeklemenin yetersiz kaldığı noktada veri tekilleştirmenin karşımıza çıktığını söyleyen Prolink Satış Öncesi Sistem Mühendisi Uğur Akduman bu soruya yanıt olarak, bilişim ihtiyaçlarının yeni teknolojiler geliştirdiğini ortaya koyuyor. GlassHouse Türkiye Satış Yöneticisi Hilmi Güneş de “Veri tekilleştirmenin varoluş sebebinin, katlanarak büyüyen verinin dayattığı sürekli altyapı artışı gereksinimi ile savaşmak olduğunu söylüyor. Çünkü veriler öylesine hızla artıyor ki depolama teknolojileri ne kadar gelişse de, tekilleştirme yakın zamanda mecburiyete dönüşecek. Proline Sistem Çözümleri Uzmanı Harun Oğuz veri tekilleştirmeye talep arttıkça bire bir oranda olmasa da, kurumların altyapı tarafındaki ihtiyaçların da değiştiğini ve arttığını ortaya koyuyor.
Yatırım masrafları faaliyet masraflarını düşürüyor
Daha kolay yönetilmesi ve seyahat edebilen tekilleştirilmiş verinin hazırlanmasını sağlayacak altyapıyı oluşturmak, kısa vadede daha ciddi bir yatırımı gerektiriyor. Son yıllarda dramatik şekilde artan depolanan bilginin ve yedeklenme ihtiyacı, tekilleştirmeyi yaygınlaştırdı diyerek altyapı ihtiyacını ortaya koyan Matris Bilişim Teknolojileri Bilgi Teknolojileri Danışmanı Tolga Şentekin “Şirketler klasik teyp yedekleme sistemlerinden tekilleştirme yapabilen ve verimlilik sağlayabilen disk üniteleri kullanma eğilimine giriyor. Çünkü disk tabanlı yedekleme klasik çözümlere göre yedekleme ve geri dönme işlemlerinde büyük zaman kazancı sağlarken depolanan verinin kapladığı alandan da tasarruf edilmesini sağlıyor” diyor.
Birçok şirket BT yatırımlarını masraflı buluyor. Ancak bu yatırımlar dolaylı olarak özellikle uzun vadede ciddi ölçüde ekonomik avantajlar sağlıyor. Tekilleştirme çözümlerinde artan yatırım masraflarının, operasyon maliyetini düşürdüğünü söyleyen İnnova Teknoloji Çözümleri Grup Yöneticisi Ersel Karşal tekilleştirilmiş veri çözümleri sayesinde yedeklenmiş verinin azaldığını ve kartuş/teyp kullanımındaki gibi fiziksel insan müdahalesi zorunluluğunun ortadan kalktığını, verinin geri dönüşü çok hızlanıyor” diyor.

Tekilleştirme altyapıları yeterli
Tekilleştirme, maliyetini karşılayacak katma değer sağlasa da şirketlerin bu ihtiyaçlarını, proje bazında ve müşteri gereksinimlerine göre her seferinde yeniden değerlendirmeleri gerekiyor.
Zira daha az veri yedeklenmesi daha hızlı yedekleme anlamına da geliyor. IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu, tekilleştirme performansları, uygulamalara özel tekilleştirme algoritmaları, sanal platformlar için tekilleştirme çözümleri alanlarına odaklanarak ürün geliştirmelerine ve yatırımlarına devam edeceklerini söylüyor. Uslu, üretim verisi üzerinde gerçek zamanlı tekilleştirme veya sıkıştırma yöntemleri de daha fazla gündeme geleceğini ifade ediyor
KoçSistem Hizmet Entegrasyonu Çözüm ve Hizmetler Grup Yöneticisi Orhan Düz, veri tekilleştirme ile birlikte altyapı ihtiyaçlarında köklü değişiklikler olmayacağını ifade ediyor. Tekilleştirme teknolojileri sayesinde bu alanda duyulan ihtiyaçların neredeyse tamamı, kaynakların sadece yüzde 10’u ile karşılanabilecek durumda olduğunu ifade eden Düz, yüksek maliyetlerin tekilleştirme teknolojilerinin yüksek depolama maliyetlerini düşüreceğini ve yeni nesil envanterlerle bütünleştirilen tekilleştirici sistemlerin kusursuz bir kullanım sunacağını söylüyor. Yakın zamanda ihtiyaç duyulmayacağına inanılsa da, veri tekilleştirme altyapılarının geliştirilmesi, üzerinde düşünülen bir alan. Software AG Türkiye Genel Müdürü Nil Bağdan, veri yönetimi altyapısını geliştirmek için, bağımsız sistemleri tek bir yönetişim yaklaşımıyla uyumlandırabilen (MDM), Ana Veri Yönetimi’nin etkili olacağını söylüyor.

TEKİLLEŞTİRME HER DERDE DEVA

Veri üretiminin hiç olmadığı kadar tabana yayıldığı günümüz dünyasında tekilleştirme gibi paradigma değiştiren, dokunduğu her noktayı iyileştiren teknolojiler bilişim dertlerine derman oluyor. GlassHouse Türkiye Satış Yöneticisi Hilmi Güneş “Veri tekilleştirmenin varoluş sebebi, katlanarak büyüyen verinin dayattığı sürekli altyapı artışı gereksinimi ile savaşmaktır 30 birim veriyi 1 birim disk alanında tutacak kadar verimlilikte zıplama yaşatan tekilleştirme algoritması, altyapıdaki büyümenin ivmesini az kaynakla yetinerek kıran en önemli bilişim teknolojilerindendir” diyor.

VERİ MERKEZİ ALTYAPISI ÖNEMLİ

Veri tekilleştirmeyi, sıkıştırmayı ve felaket kurtarma çözümleri zorunluluk haline geliyor. Bu nedenle şirketlerin, altyapı felaket kurtarma projelerini seçmeden önce, kendi mevcut altyapılarını ve ihtiyaçlarını çok iyi analiz etmeleri gerekiyor. Kolay yönetilebilir ve esnek sistemlerin, aynı zamanda felaket ve çökme anlarında bile ayakta ve çalışır durumda kalacak kadar sağlam olması gerektiğini ifade eden NetApp Türkiye Teknik Müdürü Lütfi Yunusoğlu “Veri tekilleştirmesi çerçevesinde veri merkezleri de önemli bir altyapı gereksinimi demektir. Ancak felaket kurtarma projelerinde veri merkezi konumunun doğru belirlenmesi son derece kritiktir. Eğer bir kurum, artan altyapı ihtiyaçları doğrultusunda mevcut veri merkezini yedekleyecek ve sürekliliğini sağlayacak bir felaket kurtarma merkezi yapılandıracaksa, iki veri merkezinin risk yelpazesi birbirinden farklı olmalıdır.” Sözleriyle altyapı ihtiyacının sadece tekilleştirme işlem sürecinde değil, veri merkezleri için de önem kazandığını ifade ediyor.

Veri kalitesi ve tekilleştirme

Veri kalitesi teknolojisinin adımları; analiz, profillendirme, temizleme, standartlaştırma, eşleştirme, zenginleştirme ve tekilleştirmedir. Başarılı bir tekilleştirme için ideal olan bu adımların birlikte işletilmesidir. Ancak projelerde bazı adımları seçmek de mümkün. Hangi adımdan başlanırsa başlansın, başarılı bir veri tekilleştirme projesinde önemli ve öncelikli olan; veri kalitesi adımlarının, yani analiz, profillendirme, temizleme ve standartlaştırma adımlarının gerçekleştirilmesidir. Kaliteli veri ile daha başarılı tekilleştirme ve daha doğru raporlama yapılması sağlanır.
Informatica’nın “fuzzy match” teknolojisini kullanan Komtaş, gerçek zamanlı ya da toplu sorgu şeklinde, OFAC, EU-black, FATF, UK Sanction gibi uluslararası listeleri banka içi yasaklı listeleri ve veritabanlarıyla ülke, dil ve karakter setinden bağımsız olarak akıllı anahtar algoritmaları kullanarak tekilleştiriyor. “Fuzzy match”, yüksek hacimli veri kaynakları ile harici verilerin gerçek zamanlı eşleştirilmesinde hızlı sonuç sağlıyor.
Zenginleştirerek altına dönüştürüyor
Veri odaklı organizayonların operasyonel sistemlerinde oluşan tekrarlar; tek başına veya birlikte ağırlıklandırılarak kümelendiriliyor. Daha sonra, ana kayıt; küme dahilindeki diğer tüm kayıtlarda bulunan bilgiler ile zenginleştirilmekte ve ana altın kayıt oluşturulmaktadır. Sistemler tekil müşteri görüntüsü sağlanması amacıyla altın kayıt baz alınarak tekilleştiriliyor.
ETİKETLER : Sayı:958

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics