Dosya Veri tekilleştirme 02 EYLÜL 2013 / 08:26

Sektör veri tekilleştirmeye nasıl bakıyor?

Kurumların depolama maliyetlerinde önemli kazanç sağlayan veri tekilleştirme kavramını sektörün temsilcilerine sorduk.

Dünya çapında üretilen veri miktarı hızla artarken, en önemli sorunların başında depolama maliyetleri geliyor. Buna çözüm olaraksa verinin daha etkin ve verimli şekilde depolanması için arayışlar sürüyor. Veri tekilleştirme, aynı veri kopyasının depolama biriminde yer almasının önüne geçiyor. Artan veri miktarının getirdiği sorunların üstesinden gelmek için en önemli eğilimlerin başında veriyi tekilleştirme geliyor.
Veri tekilleştirmeyi kümesi içerisinde tekrarlanan veri parçalarının kopyalarının ortadan kaldırılması yöntemiyle işleyen bir veri sıkıştırma yöntemi olarak tanımlayan 4S Ürün Teknolojileri Danışmanı Volkan Ünlüer, “Gerek sanal masaüstü, veritabanı, doküman yönetimi, e-posta sunucusu vb. sistemlerde giderek artan depolama alanı ihtiyaçları, gerekse kurumsal ağlar üzerinde bu verilerin yol açtığı ve giderek artan veri trafiği göz önünde bulundurulduğunda, depolanan veya ağlar üzerinde transfer edilen veri kümeleri içerisinde tekrarlanan veri parçaları için oldukça yüksek miktarlarda disk alanı ve ağ kaynakları dolayısıyla her türlü altyapı yatırım maliyeti gereksiz yere harcanmaktadır. Bu teknolojinin bilinçli ve iyi analiz edilmiş kullanımı sayesinde bu gereksiz kaynak kullanımı ve altyapı yatırım maliyeti israfının belirgin ölçüde önüne geçilmiş olur” dedi.
Tekilleştirme çevreci uygulamaları beraberinde getiriyor
EMC Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya ve Güney Doğu Avrupa ülkelerinden sorumlu Satış Yöneticisi Gökçe Öztürk ise veri tekilleştirmenin veri depolama maliyetlerinde tasarruf sağlamasının yanında çok daha çevreci uygulamaların kullanılmasını sağladığını söyledi. Öztürk, “Tekilleştirmenin en önemli uygulama alanlarından bir tanesi disk bazlı yedeklemedir. Yedekleme sistemlerinde verinin farklı zamanlarda alınmış çok adet kopyası saklandığından ötürü, alınan verim yüksek olmaktadır. Tekilleştirmenin bir diğer faydası da, doğru teknolojik uygulama ile yedekleme ve geri dönüş hızlarında artış sağlamasıdır” şeklinde konuştu.
Veriler yüzde 3 bin arttı
Sektörel raporlarda sadece son 3 yılda yaratılan ve depolanan sayısal veri miktarının yüzde 3 bin arttığı ifade edildiğini aktaran KoçSistem Veri Merkezi Paylaşımlı Hizmetler ve Bulut Bilişim Grup Yöneticisi Bülent Okta, “Bu bilgi, yedekleme ve veri depolama alanlarında ihtiyaçları karşılayacak ciddi ve pratik bir teknolojinin de aslında ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diye görüş bildirdi.
Tekilleştirme teknolojileri sayesinde bu alanda duyulan ihtiyaçların neredeyse tamamının kaynakların sadece yüzde 10’u ile karşılanabilecek durumda olduğuna dikkat çeken Okta, “Çünkü tekilleştirme, birbirini tekrar eden veri bloklarını bulur ve bunları sadece bir kere depolar; diğer tekrarlar, diske yazılmaz ve birer sanal bağlantı ile yazılmış olan ana kopyaya yönlendirilir. Böylece, aynı fiziksel kaynaklar kullanılarak daha fazla veri saklanabilir. Bu da maliyet, zaman ve verimlilik anlamında çok önemli avantajlar sağlar” ifadelerini kullandı.

Daha az veri, daha hızlı yedekleme

Veri tekilleştirmeyi örnekleyerek anlatan IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu, “Çok temel bir yedekleme politikasını kullanan ve 1TB’lık kritik veritabanı olan bir müşteri, yaklaşık olarak 24 TB veriyi yıllık olarak saklamak zorunda kalabiliyor. Dolayısıyla da kayda değer bir yedekleme maliyeti çıkıyor. Bu verileri daha akıllıca ve maliyetleri düşürerek yönetecek altyapıya ihtiyacında ise akıllı veri yedekleme ve arşivleme yöntemleri gerekiyor” dedi. “Veri tekilleştirme sayesinde verilerin sadece değişen blokları yedekleyerek daha küçük depolama alanlarında saklanabilmesi sağlanıyor” diyen Uslu, daha az veri yedeklemesinin daha hızlı yedekleme anlamına geldiğini ifade etti.

“Veri tekilleştirme kara gün dostudur”

Tekilleştirmeyi, birbirini tekrar eden dosya-altı veri bloklarının, yedekleme operasyonunun ömrü boyunca sadece bir kez depolanmasını sağlayan bir algoritma olarak tanımlayan GlassHouse Türkiye Satış Yöneticisi Ömer Öztürk, bu sayede aynı dosya ya da veri bloğunun tekrar tekrar yazılarak çok sayıda kopyasının oluşmasının engellendiğini bildirdi. Ömer Öztürk, “Veri artışının üstesinden gelebilen, tüm uluslararası ve yerel düzenlemelerle uyumlu, doğal afetlere karşı tedbirli, eski usul teyp operasyonunun güvenlik riskleri ve lojistik yükünden arındırılmış, birden fazla konumu olan kurumlara tek pencereden yönetim sağlayan, dizüstü ve masaüstü bilgisayarları da bütünleştirebildiğimiz çözümler sunabilir hale geliyoruz. Tekilleştirme dediğimizde özetle; daha hızlı, daha güvenli, daha ekonomik, daha çevreci çözümleriyle veri güvenliği ve iş sürekliliğine önem veren kurumların kara gün dostundan bahsediyoruz” açıklamalarında bulundu.
ETİKETLER : Sayı:936

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics