Dosya Veri Yedekleme ve Depolama 2016 09 NİSAN 2016 / 10:37

BT operasyonlarında dönüşüm süreci devam ediyor

Veri depolama ve yedekleme çözümleri, işletmelerin BT yatırımlarından çok daha fazlasını almalarına yardımcı oluyor. Bu çözümler; işletmelere hız, güvenlik ve ölçeklenebilirlik sağlıyor.
“Verinin farklı bulut ortamlarında uçtan uca güvenlik ile taşınması, entegre edilmesi ve kolaylıkla yönetilmesi sayesinde ise işletmeler, mevcut veri koruma altyapılarını kolaylıkla özel ve genel bulut ortamlarına güvenli ve etkin bir şekilde taşıyabiliyor, lokalde ve bulut üzerinde veri yedekleme ve sistem kurtarma yapabiliyorlar.” şeklinde konuşan NetApp Ankara Bölge Müdürü Burak Koç, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Bugün şirketler, her geçen gün değişen ve çeşitlenen iş gereksinimleri karşısında BT operasyonlarını dönüştürme planları yapıyor. Fakat şirketler, doğru bilinen yanlışları da maalesef yapmaya devam edebiliyorlar. Başarılı bir veri depolama ve yedekleme stratejisi için göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, öncelikle veri toplamaya başlamadan önce şirketlerin hangi ölçütlere veya performans göstergelerine baktıkları konusunda emin olmalarıdır. Çünkü gelişigüzel ve plansız bir şekilde veri toplamak, boşa kaynak tüketmek anlamına gelecektir. Veriyi depolamaktan çok yönetmenin önemli olduğu bir dünyada ilk kural neyi aradığınızı ve nereye gitmek istediğinizi bilmektir. Bu aşamadan sonra işletmeler, performans ve süreklilikten feragat etmeden, maliyetleri de büyük ölçüde aşağıya çekebilen, esnek ve ölçeklenebilir yeni uygulamalar, sade ara yüzler ve tümleşik veri depolama çözümlerinin peşinden gitmeliler.
Bulut bilişim, nesnelerin interneti ve büyük veri büyük veri gibi yeni kavram ve teknolojiler, iş süreçlerine yeni yaklaşımlar kazandırırken aynı zamanda yenilikçi çözümlerle rekabetçi koşulları da oluşturuyor. Bugün birbirinden neredeyse ayrılamayacak depolama ve yedekleme uygulamaları; performans ve süreklilikten feragat etmeden, maliyetleri de büyük ölçüde aşağıya çekerek sade ara yüzler, tümleşik veri depolama ve mimari çözümleriyle birlikte kurumların yönetilebilirliği en üst seviyeye çıkarıyor. Artık şirketler internet aracılığıyla paylaşımlı altyapılara bağlanıp buradan ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetlere erişebiliyorlar. SaaS ile ihtiyacınız kadarını ödüyor, maliyetlerinizi büyük ölçüde aşağı çekebiliyorsunuz. Ayrıca ‘Bellek İçi işleme’, ‘Kümelenmiş Depolama’ ve ‘Nesne Depolama’ gibi teknolojilerin desteğiyle, özellikle telekom ve finans sektörlerinin ana üretim ortamları dışında kalan alanlar başta olmak üzere tüm sektörlerde yeni ticari ufuklar açmasına katkıda bulunuyor.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics