Dosya Veri Yedekleme ve Depolama 2016 09 NİSAN 2016 / 18:39

Yeni nesil veri depolama teknolojileri maliyet avantajı sunuyor

Veri depolama sistemleri, kurumların ihtiyaçlarına göre oluşturduğu verilerin güvenli bir şekilde depolanması, bu verilere hızlı bir şekilde erişilmesi ve kolay yönetilmesi için kullanılıyor. Dijital dönüşümün başladığı kurumlarda verilerin büyüme oranları arttığı gibi, bu verileri kullanan departmanların da sayılarının giderek arttığı görülüyor.
“Günümüzde gelişmiş veri depolama teknolojileri, daha fazla veriyi daha az alanda depolayarak kurumların veri depolama maliyetlerini düşürüyor. Az alanda çok veri saklanması ayrıca fiziksel olarak elektrik ve operasyonel maliyetleri de olumlu yönde etkiliyor.” şeklinde konuşan NGN Satış Öncesi Mühendisliği Takım Lideri Ercan Özkurt, sözlerine şöyle devam etti:
“Verilerin günümüzde bu kadar önemli olmasıyla birlikte korunması da oldukça büyük önem taşıyor. Depolanan verilerin zarar görmesi durumunda, kurumların çalışma süreçlerinde ciddi aksaklıklar oluşabiliyor. Zarar gören verilerin tekrar geri getirilememesi durumunda şirketler, ticari faliyetlerini sonlandırmaya kadar gidebilecek riskler ile karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle kurumlar iş süreçlerine göre yedekleme sistemleri kurmalı ve günlük olarak kontrollerini yapmalıdır.
Verilerin kritiklik seviyesi, kurumların iş yapış şekillerine ve faaliyet gösterdikleri sektörlere göre değişiklik gösteriyor. Örneğin, bir finans kurumundaki veri ile bir eğitim kurumundaki verinin kritiklik seviyesi farklılık arz ediyor. Bu nedenle veri depolama ve veri yedekleme cihazları tercihleri de farklı oluyor. Başarılı bir depolama cihazı seçmek için öncelikle verinin kritikliği, erişilebilirlik süresi, kapasitesi, büyüme oranları ve veriye erişim hızı belirlenmelidir. Bu unsurlar doğru bir veri depolama cihazı seçilmesine yardımcı olacaktır.
Aynı şekilde doğru bir yedekleme sistemi için de bazı unsurların belirlenmesi gerekiyor. Yedeklenen verinin saklama süresi, yedeklenen veriden ne kadar sürede dönülebileceği ve ne kadarlık bir veri kaybının kabul edilebileceği doğru bir yedekleme sistemi için belirleyici olacaktır.
Bununla beraber teknolojinin hızla artmasıyla yeni nesil veri depolama cihazları daha güvenilir, daha esnek, daha performanslı ve daha ekonomik olma gibi gelişmiş özelliklere sahip oldu. Bunu sağlayan en büyük unsurlardan biri de verinin çok hızlı büyümesi. Kişiler ve şirketler gibi artık cihazların da internete bağlı olduğu bir dönemde artık performans, kapasite, esneklik ve elbette verimlilik belirleyici olmaktadır. Veri depolama üreticilerinin bu ihtiyaçlar için geliştirmiş oldukları flash teknolojiler, tekilleştirme, sıkıştırma, modüler büyüme, yüksek kapasite ve veri koruma teknolojileri ile günümüz ihtiyaçlarını karşılanıyor. Yüksek performans için flash disklerin kullanıldığı yeni nesil veri depolama cihazlarının kullanımının arttığı günümüzde, yazılım tanımlı veri depolama cihazları da yüksek performans ve yüksek kapasite için yavaş yavaş kullanılmaya başlanıyor.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN