Dosya Veri Yedekleme ve Depolama 18 MAYIS 2015 / 08:59

İhtiyaçlara paralel genişleyebilen merkezler hedefleniyor

Proline Veri Merkezi ve Altyapı Çözümleri Uzmanı Özgür Cantürk

Bilgi ve veri, çağımızın kurumsal dünyasında en önemli değerler arasında yer alıyor. Sektörü ya da ölçeği ne olursa olsun tüm şirketler, en değerli varlıkları olan bilgi ve verilerini uygun bütçe ile verimli bir şekilde depolamanın yollarını arıyor. Veri merkezi bu anlamda en verimli yollardan biri olarak öne çıkıyor. Veri merkezi altyapı ve enerji yatırımlarında Toplam Sahip Olma Maliyeti ile DCEP (Data Center Energy Productivity) oranı birer öncelik haline geliyor.

Günümüzde enerji maliyetlerinin ve güç tüketiminin paralelinde soğutma ihtiyaçlarının yüksek maliyetli olması nedeni ile veri merkezi projelerine yatırım yapan şirketler daha planlı, ihtiyaçlar paralelinde genişleyebilen, verimli ve işlevsel veri merkezleri oluşturabilmeyi amaçlıyor. Veri merkezi tasarımlarında hata oranının en düşük seviyeye indirilebilmesi ve veri merkezinin kurum ihtiyaçlarına yönelik olarak profesyonel bir bakış açısıyla tasarlanması şirketlerin uzun vadede önemli oranda kaynak ve zaman tasarrufunda bulunabilmelerine olanak tanıyor.

Müşterilerimizin veri merkezindeki sunucu/depolama adedi, istenilen performans, yeterlilik türü ve güvenlik seviyesine göre tasarım yapma anlayışı ile hareket etmekteyiz. İlk etapta müşterilerimizi dinlemekte, ihtiyaçlarını analiz etmekte ve sonrasında ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda anahtar teslim çözümlerimizi sunmaktayız. Uygun ürün bulunması, ürünün konfigüre edilmesi, fiyatlandırılması, veri merkezi içerisindeki yerleşiminin yapılması (mimari çizim ile), ürünün veri merkezine fiziksel montajı, kurulum, gerekli eğitimlerin verilmesi, teslimat, 7x24 bakım ve destek hizmetleri gibi adımları gerçekleştirebilmekteyiz.

Yapılan araştırmalara göre şirketler kendi veri merkezlerini kurmayı tercih ediyor. Yaklaşık yüzde 2’lik bir kısmı ise co-location hizmeti almayı tercih ediyor. Özel kurumlar özellikle FKM’ler konusunda co-location hizmetini tercih ederken, mobil veri merkezi çözümlerine de yönelebiliyor. Veri depolama ve yedekleme sistemi sayesinde şirketler veriye her zaman ulaşabiliyor ve güvenli bir şekilde saklayabiliyor.

 
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics