Dosya Veri Yedekleme ve Depolama 18 MAYIS 2015 / 08:58

Kamunun e-dönüşüm projeleri hepimizin yararına

Teletek Bulut Mimarı Şükrü Seçel

Müşterimize, “Hangi zaman aralıklarındaki verilerinize ulaşamazsanız üzülürsünüz?” sorusunu yöneltiyoruz. Dakikada binlerce işlem yapan müşterilerimize 10 dakika önceki yedek bile yeterli olmadığı gibi, Replikasyon, anlık yedek, varsa denetim veya regülasyona göre birden fazla lokasyonda yedekleme ihtiyacı da olabiliyor. Benzer soruların yanıtlarını aldıktan sonra planlama ve önerilerimizi yapıyoruz.

Yedekleme, sürekli ihmal ettiğimiz ve ancak ihtiyacımız olduğunda ne kadar önemli olduğunu hatırladığımız işlerimizden biri. Yedekleme sisteminiz olabilir, fakat doğru politikalar belirlenmiş midir? Bu sebeple danışmanlık desteği gerekebiliyor ve yatırım ilk maliyetinden bu danışmanlığın gideri de zaten çıkıyor.

Genelde donanım tarafında, sunucu, depolama ünitesi gibi konularda olabilecek en performanslı ve geleceğe dönük ürünler tercih edilmeye çalışılır. Yedekleme ürünlerinde ise bütçelerden arta kalanların toparlanması ile yeter dereceye yakın, mümkün olan en ucuz ürün tedarik edilmeye çalışılır. Son yıllarda zorunlu regülasyonlar ve depolama ünitelerindeki sabit disk kapasitelerinin artması sayesinde yedekleme ve felaket kurtarma başlıklarının önem kazandığını söyleyebiliriz.

Sanallaştırma ve bulut her geçen gün son kullanıcı tarafında önemini arttırıyor. Dolayısıyla sanallaştırma katmanında çalışabilen yedekleme ve replikasyon yazılımları da önem kazanıyor. Özellikle sıkıştırma ve tekilleştirme de önemli yetenekler. İnternet erişimi olan her yerden veriye ulaşabilmek veya geriye dönebilmek de artılardan biri. Verileri saklamak ya da konumlandırmak, yedeklemek gibi operasyonlar veri büyüdükçe zorlaşıyor. Bu yüzden firmalar bulut servislerini tercih etmeye başlıyorlar.

Son zamanlarda donanım, yönetim, izleme ve bakım maliyetleri göz önüne alındığında şirketler servis sağlayıcılara her geçen gün daha da yaklaşıyor, ofis, plaza binalarının artması internet erişim hızlarının yükselmesi de lokal olarak barındırılan sunucu ve uygulamaların servis sağlayıcılara, buluta taşınmasına olumlu etki ediyor. Yedeklemede bulut bilişim teknolojisi kullanımı her geçen gün artıyor. Beklentimiz daha yaygınlaşması ve müşterilerimize en yüksek performansta ve güvenlikte cazip fiyatlarla hizmet verebilmek.

Türk şirketlerinin bir kısmı teknoloji tarafında hızlanırken bazı firmalarımızda geride kalabiliyor. Bu konudaki büyük engellerden biri bütçeler. E-dönüşüm süreçlerinde entegratör firmalar ile servis aldıkları veri merkezleri geride kalan firmalara destek olmaya çalışıyor. Kamunun e-dönüşüm projeleri orta ve uzun vade de hepimizin yararına işliyor.
ETİKETLER : 1022
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN