Dosya Veri Yedekleme ve Depolama 18 MAYIS 2015 / 09:01

Tüm kurumların can damarı veri

Arcserve EMEA Bölgesi Büyüyen Pazarlar Satış Direktörü Rami Nasser

Verilerin korunmasında kurumların kurtarma noktası ve kurtarma süresi hedefleri, teknik ortamları ve kritik uygulamalarının yanı sıra uygunluk gereksinimleri kriter olarak alınmalı. Bu doğrultuda yapılan çalışmanın sonucunda bir veri koruma hizmet seviyesi sözleşmesi (SLA) ortaya çıkacaktır. Modern bir çözüm, müşterilerin veya hizmet sağlayıcıların SLA'ları temelinde kolaylıkla plan oluşturabilmelerini sağlar.

Veri depolama ve yedekleme ihtiyaçları, kurumların ölçeğine, bulunduğu dikeye ve bu dikeydeki uygunluk düzenlemelerine, mevcut altyapılarına göre büyük ölçüde değişkenlik göstermekte. Bu değişkenlerden bağımsız olarak veri, hem kamu hem de özel sektördeki kurumların can damarı. Son kullanıcılar, operasyonlarının verimliliğini etkileyen altyapılardaki fırtınalarla çalkalandıkça, yedekleme ve koruma pazarı da şekil değiştirmekte:

-          Yapısal olmayan ve yapısal olan verinin üstsel büyümesi

-          Uygunluk ve veri korumanın belgelenmesine ilişkin artan gereklilikler

-          Geniş çaptaki son kullanıcı kitleleri için tutarsız veri koruma altyapısı

-          Sanallaştırmanın geniş ölçekte kabul görmesiyle artan karmaşıklık

-          RPO ve RTO gibi kilit ölçütlerin kontrol edilememesi.

Ancak, bizim, nokta veya niş çözümler demeyi tercih ettiğimiz pek çok çözüm dar bir kapsama sahip. Ayrıca, bu çözümler kullanım ve ölçeklenebilirlik kolaylığı sağlamıyor olmayabilir. Dahası, pek çok çözüm sadece son kullanıcılara odaklanır,  hizmet sağlayıcılara yönelik değildir. Analistler, 2015 yılında son kullanıcıların daha sadeleşmiş bir yapı, daha fazla kontrol ve kurtarma becerisi aramasıyla birlikte pazarın üçte birinin önemli değişim geçireceğini öngörmekte. Arcserve UDP, sanal ve fiziksel ortamlar için kapsamlı bir çözüm sunarak kullanıcıların bu arayışını karşılama çabasında.

Kurumlarda veri merkezi odaklı kararların alınmasında rol oynayan pek çok faktör bulunmakta. Daha sık olarak hibrid yaklaşımı, hem bulutta hem lokalde yaygınlaşmayı tercih ettiklerini görmekteyiz. Tercih ne olursa olsun, başarı için esnek, ölçeklenebilir ve modern bir çözüm gereksinimi var. Buluta dayalı yedekleme hızla büyüyen bir pazar. Arcserv'ün cihazları bulut-gateway tabanlı. Hibrit veri koruma yaklaşımını pek çok küçük ve orta ölçekli işletme için doğal bir evrim olarak görmekteyiz.

Bir kurumun süreç ve sistemleri ne kadar entegre olursa, bir felaket durumunda başarılı bir kurtarma yapabilmesi de o kadar kuvvetle mümkün. İşletmelerin felaket kurtarma planlarını test ederken dikkatli ve tedbirli olması gerekir. Ayrıca, yüksek erişebilirlik sağlayan bir çözüm kritik iş uygulamalarını, maliyeti yüksek iş kesintilerine karşı tam olarak koruyarak başarıda önemli bir faktör oluşturur.

 

 
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics