Dosya Veri Yedekleme ve Depolama 18 MAYIS 2015 / 08:58

Veri merkezi hizmetlerinin payı büyüyecek

Anadolu Bilişim Teknoloji Çözümleri ve Hizmetleri Direktörü Yakup Kadri Ünal

Artık bilişim teknolojileri sadece büyük şirketlerin değil, hangi ölçekte olursa olsun tüm işletmelerin ihtiyacı. Anadolu Bilişim olarak özellikle perakende, içecek, gıda, otomotiv, plastik sektörlerindeki yetkinliğimiz ve bayi yönetimi çözümlerimizle müşterilerimize bilgi birikimimizle fayda sağlıyoruz. Ayrıca farklı sektörlerden elde etmiş olduğumuz başarılı sonuçları diğer projelerimizde girdi olarak kullanılması için oluşturduğumuz yetkinlik kütüphanemiz kurumsal hafızamızı oluşturuyor. Buna ek olarak müşterilerimize farklı bakış açıları ile önerilerde bulunup, en doğru çözümü uygulayabiliyoruz.

Büyük kurumlar sanallaştırma ve iş uygulamaları gibi bilişim teknolojisi yatırımlarını tamamladı ya da tamamlama aşamasında. Buna karşın KOBİ’lerin de hızla veri depolama ve yedekleme çözümleriyle kurumsal verilerini kontrol altına almaya başladığını görüyoruz. Veri merkezimizle büyük şirketlerin yanı sıra Türkiye ekonomisinin itici gücü olan KOBİ’ler için “Kullandığın Kadar Öde” modelini sunuyoruz. İşletmeler, ihtiyaç duydukları yazılımları ve uygulamaları “Kullandığın Kadar Öde” yaklaşımıyla istedikleri süre zarfında satın alma esnekliğine sahip. Bu sayede bilgi teknolojileri yatırımlarını kontrol altında tutup, ana iş koluna yoğunlaşabiliyor ve rekabet koşullarında avantaj sağlayabiliyorlar.

Türkiye’de bulut bilişim hizmeti sunan veri merkezlerinde hızlı bir büyüme var. Bu, sektörümüzün gelişimi ve açık bir pazar için sevindirici bir gelişme. 2015-2017 yılları arasında veri merkezi hizmetlerinin toplam BT pazarının üzerinde bir büyüme göstereceğini öngörüyoruz. Bunun en önemli nedeni şirketlerin içerisindeki yeni nesil BT yöneticilerinin bu işin çekirdeğinden gelen, operasyonel BT ile uğraşmak yerine stratejik BT faaliyetleri yürütmek isteyen bilinçli profesyonellerden oluşması. Bir diğeri de Türkiye’nin hala teknolojik anlamda yatırım yapılabilecek ülkelerden bir tanesi olma konumunu korumasıdır. Şu anda birçok irili ufaklı veri merkezi firması bulunuyor. Birkaç dönem sonra şirket satın almaları gerçekleşecek ve netice olarak pazar büyümesini sürdürecek. Yasal düzenlemelerin de pazarın büyüme ivmesini teşvik etmesi gerekiyor.

Dünyada üretilen veri miktarı hızla artıyor. Bu veri artışı Türkiye’deki işletmeleri de etkiliyor. Müşteri verileri, çağrı merkezleri, sosyal medya analizi, kurumsal internet siteleri gibi kaynaklardan sürekli bir kurumsal veri akışı var. Mobilite trendiyle birlikte verinin birbirine bağlı birçok cihazda sürekli olarak üretildiği ve tüketildiği bir çağdayız. Günümüzde yaygın kullanılan offline veri saklama sistemlerinin bu hacmi saklamakta, işlemekte ve arşivlemekte yeterli olamayacağı aşikar. Büyük veriyi saklamada ve işlemede kurumlar için doğru çözüm elbette ki bulut bilişim. Bulut bilişim üzerinde sunulan büyük veri analizi, sosyal medya analizi ve veri madenciliği uygulamaları, kurumlara muazzam bir verimlilik katarken, depolama maliyetlerini düşürüp, iş süreçlerini hızlandırmak ve kârlılığı maksimize etmek için yepyeni bir vizyon sunuyor. Şirket bünyesinde kurulan sunucuların ve veri saklama sistemlerinin kurumlara getirdiği donanım yenileme, bakım, yazılım güncelleme, saklama ve işletme külfetlerini ortadan kaldıran bulut bilişim, büyük veri çağında veri saklama ve işlemede doğru çözüme dönüşüyor.
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics