Dosya Veri Yedekleme ve Depolama 18 MAYIS 2015 / 09:00

Yedeklere ihtiyaç her an doğabilir

GlassHouse Veri Yedekleme Uzmanı Hakan Dincel

Her şirketin veri yedekleme ihtiyacı değişiyor. Kaç TB data yedeklenecek, hangi uygulamalar yedeklenecek, yedeklenen datalar ne kadar süre saklanacak, yedekleme ve Restore (geri dönüş süreçlerinde) istenilen performans beklentileri var mıdır, nelerdir… Bunlara göre çözüm önerileri değişiyor.

Öncelikle herkesin yedekleme ihtiyacı var. Diğer taraftan, sektörel olarak buna verdikleri önem değişiyor. Telekom ve finans sektörü için olmazsa olmaz ve çok büyük bütçeler harcanabilir. Uzun yıllardır tekilleştirme ve diske yedekleme teknolojileri bu sektörde bayrağı taşıyor. Yedeklemede teyp/kartuş kullanımında kaçış tüm hızıyla devam ediyor.

Özellikle bağlantı hızlarının artması ile birlikte bulut yedekleme yaygınlaşmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda çok daha fazla yaygınlaşacak. Özellikle az verisi olan firmalar için oldukça maliyet etkin ve kolay.

Çalışan uygulamaların yedeklerinin olması şirket için büyük bir rahatlık, bir nevi sigorta.

Sel, deprem, donanımsal arıza, yazılımsal problem veya kullanıcı hataları vs. durumlarında elinizde bir yedeğinizin olması lazım. Yedek; bir nevi sigorta, kasko. Ne zaman ihtiyacınızın olacağı hiç belli olmaz. : )

 
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics