Yarışma 23 ARALIK 2013 / 14:45

Cardtek'te genç girişimcilere destek

İTÜ Çekirdek Yarışması’da 'Hastane Mikrobuna Çözüm Projesi', Cardtek Group Özel Ödülünü kazandı.


Cardtek Groupun da destekçisi olduğu İTÜ ARI Teknokent sosyal sorumluluk projesi İTÜ Çekirdek’in sonuçları açıklandı. Yarışmada ikinciliği elde eden Tesla Grubu Cardtek Group Özel Ödülü olarak 50 bin TL kazandı. Toplam 13 ekibin yarıştığı finalde birincilik ödülüne KarıncaLAB değer BioGuy ve Saffar sırasıyla üçüncülük ve dördüncülüğe layık görüldü.


“10 yıl önce aynı kapıdan içeriye girdik”


Cardtek Group’un SmartSoft olarak 2003 yılında İTÜ Teknokent’e geldiğini belirten Cardtek Group Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel, şirketin zaman içinde ciddi yol kat ettiğini ve bugün dünyanın farklı coğrafyalarında faaliyet gösterdiğini söyledi. İTÜ Çekirdek Yarışması’nın ileride ülkemize başarılar kazandıracak şirketleri desteklediği için önemli bir işlevi olduğunu vurgulayan Güzel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan 10 yıl önce İTÜ  kapısından içeri girdiğimizde biz de yolun başında, genç bir şirkettik ve aynı İTÜ Çekirdek Yarışması’nda dereceye giren şirketler gibi İTÜ’den destek görmüştük. Geçen sürede heyecanı ve dinamizmi hiç yitirmeden çalıştık ve bize güvenenleri haklı çıkardık. İTÜ Çekirdek Yarışması’nı kazanan şirketlerin de başarı yolunda ilerleyerek yüzümüzü güldereceğinden eminim.”


İTÜ Çekirdek Yarışması’nda ikinci olan ve Cardtek Group Özel Ödülü’nü alan Tesla, günümüzün antibakteriyel ürünlerinin etkili olamadığı, hastane mikrobu dahil olmak birçok mikrop türünü öldürebilen, öncelikle hastanelerde kullanımı amaçlanan polimer madde sentezi projesi olma özelliği taşıyor. Tesla’nın keşfettiği bu yeni maddenin bir başka özelliği ise, şu an piyasada kullanılan anti bakteriyel ürünlere göre insan sağlığına kısa ve uzun dönemde herhangi bir etkisinin olmaması. Tesla’nın buluşu deriden geçişi mümkün olmayan polimerik (monomer denilen küçük moleküllerin birbirlerine tekrarlar halinde eklenmesiyle oluşan moleküller) malzemeden oluşuyor. Dolayısıyla ürünün herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Tesla’nın ürettiği anti bakteriyel madde ayrıca düşük üretim maliyetlerine sahip ve mevcut anti bakteriyel kimyasallardan daha etkili olduğu Uludağ Üniversitesi’nde yapılan standart testler sonucunda belgelenmiş durumda.


22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics