Yarışma 29 MAYIS 2013 / 10:52

IBM Yazılım Akademisi Yarışması sonuçlandı

IBM’in geleceğin yazılımcılarını yetiştirmek amacıyla 6 yıldır düzenlediği IBM Yazılım Akademisi Yarışması 2013 ödül töreni 27 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirildi.

Yazılım Akademisi 2013’te birinciliği Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Seyyah takımı aldı. Eskişehir'e özgü geliştirilen bir mobil uygulama olan ve web sitesi olarak da hizmet verecek “Gezgin” projesi, Türkiye genelinde mobil platformda daha önce yapılmamış olan bir uygulama olmasıyla dikkat çekiyor. Şehir içerisinde seyahat eden gezgin kullanıcılara rehberlik ederek zamandan ve yoldan tasarruf etmeyi sağlayan uygulamanın Türkiye içerisinde çoklu mod ve çoklu kriter planlaması konusunda geliştirilmiş ilk çalışma olması hedefleniyor. Gezgin projesi, insanların şehir içerisinde bir noktadan diğer bir noktaya giderken kullanmak istediği toplu taşıma araçlarını seçerek, istediği kriterlere göre gidebileceği en uygun seçeneği kullanıcıya sunmayı planlıyor.

“Kişiye Özel Haber” projesiyle ikinciliği kazanan takım ise Fırat Üniversitesi’nden GAS takımı oldu. Kişiye özel haberler paketi olan proje, kullanıcıların ilgi alanlarını belirleyen yapay zekâ algoritmaları ve kişiye özel haber başlıkları tespit ederek kullanıcı deneyimini ve zaman verimliliğini arttırmayı amaçlıyor. Proje, görme özürlülerin sadece ses komutları veya el hareketleri ile portala erişimi ve rahatça kullanımı açısından da hizmetler sunuyor. Bütünleştirilmiş bir arama motoru ve gerçek zamanlı çalışan bir SMS sitemi ile kullanıcı memnuniyetini artırmayı amaçlayan projenin arka planında IBM teknolojileri yer alıyor.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Quantum takımı ise müşterilerin dijital ortamda menüdeki içeriklere daha ayrıntılı bir şekilde erişmesini sağlamak ve çeşitli avantajlarla ticari verimliliği arttırmaya odaklanan “Elektronik Menü Sistemi” projesiyle üçüncü oldu.  Proje, işletme ile müşteriler arasında güçlü bir iletişim kanalı sunarak günümüzdeki sistemi kolaylaştırmayı ve geleneksel sipariş yöntemini daha olanaklı hale getirmeyi hedefliyor.

Yarışma kapsamında her yıl verilen Jüri Özel Ödülü’nü ise tüm hastanelerin randevu ve hasta takip sistemlerinin tek noktadan erişimini sağlayacak bir sistem tasarlamaya odaklanan Fırat Üniversitesi’nden LSD takımı “Online Randevu ve Hasta Takip Sistemi” projesiyle kazandı. Sistem Yöneticisi, Hasta, Hastane Yönetimi ve Doktorların kullanımı için tasarlanan bu sistem sağlık hizmetlerine kolay erişimin yanında özelleştirilmiş Doktor Paneli ve geniş kapsamlı Hastane Yönetimi Panelini ve Şikayet Sistemini içeriyor.
ETİKETLER : IBM

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics