Yarışma 16 OCAK 2013 / 11:59

Projelerde çevreci bilinç

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik bu yıl ikincisini düzenlediği Uluslararası Proje Yarışmalarıyla 2013’ün “Yeşil Beyinleri”ni arıyor. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından ‘yaşamsal üçlü’ olarak nitelendirilen çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek için düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi ise 1 Mayıs 2013.

Her iki yarışmaya da katılmak için öğrencilerin iki kişilik takımlar oluşturması gerek. Takımlar, yarışmaya çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında geliştirdikleri özgün projeler ile katılabilecekler. Yarışmanın birincisi Eylül 2013’te, finale kalan beş takımın projelerini ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda sunmasının ardından uluslararası jüri tarafından belirlenecek.

İnternetten yarışma başvurusu

Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışması’na (IPC) katılmak isteyen takımlar, çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında özgün projelerini 2 bin kelimeyi aşmayacak şekilde, 3-6 şekil ile destekleyerek İngilizce olarak hazırlayacaklar. Projelerde sürdürülebilirlikle ilişki, özgünlük, yapılabilirlik, etkinlik, fizibilite analizi ve yazım/çizim kalitesi kriterleri de aranıyor. Yarışma başvuruları www.sees.ncc.metu.edu.tr/yonetim_ipc/ipc_insert.php adresinden yapılıyor. Yarışma sonunda ilk beşe giren takımı oluşturan öğrencilerde, birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilecek. Tüm finalistleri bir de KKTC gezisi bekliyor.

Lise öğrencilerine yönelik Uluslararası Kavram Proje Yarışmasının (ICPC) konusu da yine yaşamsal üçlünün sürdürülebilirliği. İki lise öğrencisinden oluşturulan takımlar, 1-3 şekille destekleyeceği 1.000 kelimeden oluşan özgün projelerini Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlayabilecekler. www.sees.ncc.metu.edu.tr/yonetim/icpc_insert.php adresinden başvuru yapılan yarışmanın birincisi, yine finale kalan beş takımın Eylül ayında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda yapacağı sunumun ardından belirlenecek. Yarışmada birinci olan takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics