Yarışma 28 MAYIS 2013 / 17:17

The Great Minds’da isimler belli oldu

The Great Minds yarışmasını kazanan dokuz araştırmacının dördü Türkiye’den seçildi. 


Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki çeşitli ülkelerden sınırlı sayıdaki genç araştırmacıya IBM’in en önemli iki araştırma merkezi olan Zürih ve Hayfa laboratuvarlarında altı aya kadar staj imkânı sunan ‘The Great Minds’ yarışmasını kazananlar belli oldu. IBM’in bilim insanlarıyla birebir çalışma olanağı tanıyan yarışmada sadece dokuz genç araştırmacı staj hakkı kazandı. 14 ülkeden toplam 79 başvuru arasından kazanan dokuz araştırmacının dördü Türkiye’deki üniversitelerden seçildi.

Dünyada 2007 yılında başlatılan ‘The Great Minds’ girişimi her yıl Hayfa ve Zürih laboratuvarlarının hangi alanlarda stajyer aradıklarının belirlemelerinin ardından araştırmacı seçimi için bir yarışma düzenleniyor. Yarışma araştırmacıları çalışma alanları, araştırma ilgi alanları ve akademik başarılarına göre bir değerlendirmeden geçirerek yetkinliklerini belirliyor ve bir karara varıyor. IBM “The Great Minds” Staj Programı araştırmacıları daha önce öğrenim hayatları süresince aldığı notlara, çalıştığı projelere ve yayınladığı makalelere göre değerlendiriyor.

Türkiye’den IBM Zürih Laboratuvarı’nda staj kazanan araştırmacılar Boğaziçi Üniversitesi’nden Derya Çavdar, Anadolu Üniversitesi’nden İsmail San olurken Hayfa Laboratuvarı’nda staj kazananlar ise Koç Üniversitesi’nden Elif Bozkurt ve Ulaş Adıyan oldu.

IBM ‘The Great Minds’ girişimi kapsamında staj kazanan diğer beş araştırmacı ise Rusya, Ukrayna, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Romanya’daki üniversitelerden seçildi.

Önceki yıllarda Türkiye’den The Great Minds yarışmasına katılarak IBM Zürih Laboratuvarı’nda Bilkent Üniversitesi’nden Duygu Atılgan (2010) ve IBM Hayfa Laboratuvarı’nda Koç Üniversitesi’nden Önder Şuvak (2012) staj hakkı kazanmıştı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics