Yarışma 12 NİSAN 2013 / 15:51

YTÜ, Robot Olimpiyatları birincisi oldu

YTÜ Olasılıksal Robotik Grubu İran’da düzenlenen Uluslararası Robot Olimpiyatları’nda, deprem gibi zorlu afet şartlarında haberleşebilen, strateji belirleyen ve arama kurtarma çalışmaları yapabilen çalışmasıyla, Sanal Arama Kurtarma Robotları Liginde birinci oldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Olasılıksal Robotik Grubu üyelerinden oluşan YILDIZ takımı, Uluslararası Robot Olimpiyatları’nda birinci oldu. 3-7 Nisan 2013 tarihleri arasında İran’da gerçekleştirilen Uluslararası Robot Olimpiyatları’nda Türkiye’yi gerçek ve sanal arama kurtarma robotlar liglerinde temsil eden Yıldız Takımı, Japonya, Amerika, Hollanda gibi elektronik anlamında önde gelen ülkelerin takımlarını geride bırakarak Sanal Arama Kurtarma Robotları liginin en iyisi oldu.

RoboCup Arama kurtarma ligi

RoboCup Arama kurtarma liginde yapılan yarışmaların amacı, deprem gibi zorlu afet şartlarında, bir ve daha fazla sayıda robotun haberleşebilmeleri, ortak strateji belirleyebilmeleri, fiziksel şartlara dayanabilmeleri ve bütün bunların yardımıyla arama kurtarma çalışmaları yapabilmeleridir. RoboCup İran Open yarışması, bu yıl Haziran ayında yapılacak olan ve 40 kadar ülkeden 3 binin üzerinde takımın katılacağı RoboCup dünya şampiyonasına hazırlık ve ön eleme amacı ile düzenlendi.

YILDIZ takımı Hollanda’da düzenlenecek olan dünya şampiyonasında da ülkemizi gerçek ve sanal arama kurtarma robotları liglerinde de temsil edecek.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN