Yazarlar 09 EYLÜL 2012 / 15:35

$1,049,393,540 USD.- Gerçekten patentli mi?

Son birkaç haftadır, tüm medyada ve internette oldukça fazla yer alan Apple - Samsung davası bu yazımızın konusu.
Jürinin, Samsung’un Apple’a ait bir çok patenti ihlal ettiğine dair kararının doğuracağı sıkıntı, sadece Samsung firmasında oluşan 1 milyar dolarlık bir zarar olmasa gerek. Tüm Android ekosisteminin bu karardan etkilenmesi muhtemel. Anlaşılan o ki, Apple, dokunmatik ekran üzerinde yapılan “çimdikle, yakınlaştır”, “tıkla, yakınlaştır” hareketlerine bile patent almış durumda.
Bundan sonraki süreçte, diğer üreticilerin Apple patentlerini jürilerin yapabilecekleri tüm çıkarımları öngörecek şekilde son detayına kadar incelemeleri gerekli. Yoksa, ürünlerine dokunmatik ekran üzerinde jest hareketleri ile çalışan uygulamalar koymaları son derece pahalı sonuçlar doğurabilir.
Steve Jobs, 2007 yılının Macworld konferansında, iPhone’u tanıtır. Çoklu dokunma denen şeyin ne olduğunu anlattıktan sonra bir anlığına durur, güler ve “Oh ve bunu patentledik!” der. Ekranda “Patentllendi” yazar. O zaman için muhteşem bir sahne esprisi. Ancak herhalde ileri görüş bu olsa gerek.
1 milyar dolar değerindeki, 7.844.915 nolu patentin 8. maddesine bakalım.
Hareketi tanımlarken - İngilizce için affedin -, “a single input point applied to the touch-sensitive display that is interpreted as the scroll operation, and two or more input points applied to the touch-sensitive display that are interpreted as the gesture operation” cümleleri kullanılmış. Yani “dokunmatik ekrana yapılan tek bir dokunma noktasının, kaydırma operasyonu olarak yorumlanması, ve iki ve fazlası nokta ile yapılan dokunuşların da jest olarak yorumlanması” diye Türkçe’ye çevirebiliriz.
Patent maddelerinim her birini ayrı ayrı ihlal etmezseniz, patenti ihlal etmiş olmuyorsunuz. İşte tam bu amaçla, Samsung avukatlarının mahkemede bu maddeye atfen, “Biz kaydırma hareketini iki ve daha fazla parmak kullanarak yapıyoruz, bakın gösterelim” şeklinde yaptıkları savunmalarında, “kaydırma” demoları sırasında istemeyerek “yakınlaştırma” hareketini de yapmış olmaları büyük bir talihsizlik olsa gerek.
İddialara göre, 7.844.915  nolu patentte, açık olarak “çimdikle, yakınlaştır” hareketini tarif eden bir madde bulunmuyor.
Davanın sektörde doğuracağı sorunlara gelecek makalede değineceğim.
http://www.google.com/patents/US7844915
ETİKETLER : Sayı:887
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN