Yazarlar 16 MAYIS 2010 / 18:00

‘Bela, başıma gel’ diyoruz

Siber alem popülerleştikçe riskleri o derece artıyor. Bir yandan ülkeler kişisel verilerin korunmasına dair yasalar çıkarıyor diğer yandan Facebook, Twitter gibi sosyal mecralarda tüm kişisel verilerimizi tanıdıklarımıza/tanımadıklarımıza açıyoruz. Türklerin bu tür ortamlarda tanımadığı kişilere bilgilerini açma oranı yüzde 70 imiş.
Geçtiğimiz hafta Ankara’da yapılan ISC Turkey Güvenlik Konferansı’nda dinlediğim basit bir güvenlik açığı öyküsü bile ne denli tehdit altında bulunduğumuzu bize gösteriyor. Diyelim ki sizin kim olduğunuzu bilen biri cep telefonunuzu çaldı. Tüm şifrelerinizi telefonunuza kaydetmedinizse bir derece şanslısınız. Ama sosyal mecralarda bilgileriniz yer alıyorsa her durumda başınıza geleceklere hazır olun. Orada doğum tarihiniz, evlilik yıldönümünüz, kızlık soyadınız vs. her şey var. Kötü niyetli kişiler operatörleri arayıp bu bilgileri çağrı merkezine verdikten sonra PUK numaranızı ele geçirebiliyor. Sosyal mecraları kullanırken dikkat!
ETİKETLER : Gündem Sayı:771

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN