Yazarlar 29 AĞUSTOS 2010 / 18:00

‘Evet’ mi, ‘hayır’ mı, ‘Ekonomi’ mi?

Bu köşe gündem köşesi olduğu için yazıya başlamadan önce hep kendime ‘Gündemde ne var’ diye soruyorum. Malum, gündemde 12 Eylül’deki referandum var. Siyasi partilerin her biri bir tarafa çekiyor. ‘Evet’ verin, yok ‘Hayır’ verin tartışması ile aylardır kamuoyu meşgul ediliyor. Sanki başka konumuz yokmuş gibi. Hangi konuları unuttuk, size söyleyeyim. Üretimimizi artırmayı, inovasyonu ve ihracatı geliştirmeyi, rekabet gücünü, refahı yükseltmeyi, işsizliğe çare bulmayı, cari açığı kapatma çabalarını kısacası ekonomimizi güçlendirmeyi unuttuk..
Ünlü ekonomist Roubini, Türkiye’nin cari açığının bugüne kadar istikrarlı bir şekilde finanse edilmediğini söylemiş ve eklemiş: “Türkiye’nin cari açığı geçtiğimiz sekiz ayda büyümüş ve bu yıl cari açığın gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 4,4 olacak. Ancak asıl problem finansman kalitesinin her geçen gün biraz daha kötüye gitmesi.”
ABD’li ekonomist olmasa durumumuzdan haberimiz olmayacak. Türk ekonomistlerimiz nerede?
ETİKETLER : Gündem Sayı:786

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN