Yazarlar 07 EKİM 2013 / 08:03

“Ağ tarafsızlığı”na saldırı

“Ağ tarafsızlığı” (net neutrality) ağların ağı olarak internetin gayri merkezi, dağıtık, küresel ve etkileşimli yapısını güvence altına alan en önemli ilkelerden biri. “Ağ tarafsızlığı, altyapı ve hizmet sağlayıcılarının farklı içerik ve uygulamalar arasında ayrımcılık yapamayacağı anlamına gelir. Ayrıca kullanıcının her ekipmanı, içeriği ve hizmeti, hizmet sağlayıcının herhangi bir müdahalesi olmadan kullanabilmesini mümkün kılar. Tarafsız internet erişimi her kullanıcının hakkıdır.” (Alternatif Bilişim Derneği, Kullanıcı Hakları Bildirgesi, http://goo.gl/nW4RfA)
Ağ tarafsızlığı, internet trafiğinin büyük bölümünün geçtiği ve küresel Telekom operatörlerinin büyük bölümünün konuşlandığı ABD’de Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) “Açık İnternet Düzeni” regülasyonuyla korunuyor. Yıllardır AT&T, Comcast ve Verizon gibi büyük internet servis sağlayıcıları bu kuralların gereksiz olduğunu, çünkü zaten internet sitelerine erişimi engellemeyeceklerini veya aralarında ayrım yapmayacaklarını; bunun internete vurulan bir boyunduruk olduğunu iddia etti. Ağ tarafsızlığı savunucuları da internetin büyük şirketlerin insafına terkedilemeyeceğini, internet altyapısının ve erişimin insanlığın ortak mükiyetinde olduğunu söylediler.
Şimdi, Verizon’un FCC’ye karşı başlattığı hukuk saldırısı ağ tarafsızlığının internet kullanıcıları için ne kadar önemli olduğunu gösterdi (http://goo.gl/fEVtqk; http://goo.gl/mGx9kW). Verizon avukatı, şirketin içerik hizmet bedeli ödeyen web sitelerine öncelik verme ve bu bedeli ödemeyen siteleri engelleme hakkı olduğunu iddia ederek, ISS’lerin interneti bir paralı kablo TV’ye dönüştürme planını da açık etmiş oldu. Verizon, FCC’ye sadece federal mahkemede saldırmıyor, Kongre’de de yoğun bir lobi faaliyeti yürütüyor. Mantıkları da yatırım sahibi olarak bu yatırımı kazanca çeviren herkesin kendilerine pay ödemesi gerektiği üzerine kurulu. Ama mantık işte burada hata veriyor. İletişim altyapısı bir kamusal mal. Devletler bu malı şirketlere kiralıyor. Şirketler de kullanıcılardan abonelik ücreti alıyor. Şimdi utanmadan içerik bedeli de almaya kalkıyorlar. Kimin malını kime satıyorsunuz?
Ağ tarafsızlığının ortadan kaldırılması, internetin devasa bir neo-korporatist ağa, bir tür endüstriyel medyaya dönüşmesi demek. Bilgi ekonomisi paradigmasına uyum sağlayamayan tekelci sermayenin interneti kontrol etme hayalini boşa çıkarmak zorundayız.
ETİKETLER : Sayı:941
YORUMLAR
Özgür Uçkan 11 EKİM 2013 / 16:16 0 0
Desteğiniz için teşekkürler.

Bu konuda uluslararası hak ve özgürlük inisiyatiflerinin bir eylem başlatacağını duyuyorum. Onların çalışmalarına destek vermek anlamlı olabilir.

Kampanya bilgisini buradan paylaşırım.
T.C. 10 EKİM 2013 / 08:14 0 0
Konu hakkındaki görüşlerinizi destekliyorum. Belki change.org'da uluslararası bir eylem başlatmakda yarar olabilir. sonuç BM başta olmak üzere, uluslararası kuruluşlara sunulabilir.


selam ve saygılar

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics