Yazarlar 12 OCAK 2015 / 09:28

“Aptal” nesnelere “sihir” katmak

Internet of Things, nesnelerin interneti macerası; 1982 yılında Carnegie Mellon üniversitesinde telefona bağlı bir Cola makinesinin konmasıyla başladı. İçi Cola ile dolu bir dolap, insan faktörünü azaltan makineden makineye iletişimin temel kurallarının yazılması konusunda ilham verdi.

Tansu Yeğen

Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Bölüm Direktörü
Bugün internet bağlanan; dolayısıyla bilgi alabilen, bu bilgiyi işleme ve bunu değerlendirmesi için karşı tarafla paylaşma yeteneğine sahip her nesne, teknolojik olarak bu ismi alıyor. Bugün temel amaç, aptal, bir başka deyişle internete bağlı olmayan cihazlara bağlantı, bir başka deyişle sihir getirmek.

Paris’te düzenlenen Le Web konferansında bu sihre dair örnekler verildi: Örneğin şemsiyeler meteorolojiyle kendi arasında konuşur, anlaşır. Eğer o gün yağmur yağacaksa, sizin radyo ya da televizyondan bunu seyretmemiş olma ihtimalinize karşı siz “gördüm” deyinceye kadar yanıp sönmeye başlar.

Kapıyı çalan bir kişinin yüzünü tanıyarak eğer kim olduğunu bilmiyorsanız kapının zilinin farklı bir tonda çalmasını sağlayacak sistemler hayata geçmek üzere...

Bir başka sihir örneği ise elektronik cüzdan: Sizin banka hesaplarınızla konuşan cüzdan, eğer o ay çok harcama yaptıysanız zorlanarak açılıyor. Yani kredi kartınızı cüzdandan çıkarmak için ciddi mücadele vermeniz gerekiyor.

Cihazlara bu bağlantı sihrini vermek çok zor bir şey olmasa da bunu yüksek hacimli olarak piyasaya sunulabilir ürün haline getirmek çok zor. Bu yüzden de teknoloji tasarımcıları artık lego tarzı, o anda ihtiyacınıza göre hayata geçirip hemen programlayabileceğiniz cihazlar geliştirmeye başladı.

Sistemin adını SAM yani sensor actor modüle koymuşlar. 23 yaşındaki Belçikalı mühendis Jaochim Horn tarafından sürdürülüyor. Amaç, hayata geçirilecek internet nesnelerini hiçbir kodlama bilmeden işe yarar hale getirebilmek. Sonrasında evde akıl vermek istediğiniz kahve makinesinden ışıkları açma kapama düğmesine kadar her şeye sihir katmak... Horn şimdilik sistemi Kickstarter üstünden halktan aldığı parayla götürüyor. Yakın zamanda sistemi 8 yaşındaki bir kız çocuğunun odadaki eşyalara çarpmadan kendi kendine giden bir uzaktan kumandalı araba yapabileceği kadar kolay bir hale getirebileceklerini dile getiriyor.

Buna verilecek bir diğer örnek de 2014 yılı ortasında Samsung tarafından satın alınarak daha etkin geliştirme yapma yolunda önemli adımlar atan SmartThings... Bu “akıllı şeyler” ev içine konan ana merkezlerle evin içinde aydınlatmadan kapı kilidine, televizyondan şofbene kadar birçok cihaza akıl veriyor ve işletim sisteminden bağımsız herhangi bir cep telefonuyla uzaktan kontrol edilebiliyor. Evinizin neresine akıl katmak isterseniz oraya dokunuyor, ekstra bir uzaktan kumanda yerine dünyanın herhangi bir noktasından cep telefonunuzla idare edebiliyorsunuz...

Nesnelerin interneti kavramında emekleme aşamasını geçtik. Artık daha ucuza, daha kolay ve daha sihirli bir dünya yaratma zamanı başlıyor.
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics