Yazarlar 22 TEMMUZ 2013 / 08:26

“B.k her zaman aşağıya düşer !!!”

Kepler atıldı, diplomalar alındı. Üniversitelerden mezun olan gençler için asgari 15 yıl süren eğitim sonunda bitti.  Yeni mezunların bitirdikleri bölüm doğrultunsun da çalışacağı alanlar, kurumlar, şirketler de üç aşağı beş yukarı belli.

Peki, buralarda hangi bölümlerinde çalışacağı? Satış, pazarlama mı? Ar-Ge mi? Ürün  Yönetimi mi? Teknik destek mi?  gibi.

Kısaca satış öncesi gruplar mı? Satış sonrası gruplar mı?

Kişilik envanterleri, yüz yüze yapılan konuşmalar ve benzeri araçların bu konuda doğrunun bulunmasına katkısı aşikâr.  Bu konuyu İnsan Kaynakları ve diğer ilgili uzmanlara bırakıp, Bilgi ve İletişim sektöründe karşılaştıklarımı sizlerle paylaşmaya çalışayım.

Satış sonrası gruplardan teknik uzmanlıkları ele alalım.  Burada mesai saatleri genelde pek tanımlı değildir. Hafta sonları, bayram tatilleri, yılbaşı gecesinde çalışabilirsiniz. Hatta müşteride çıkan sorunu gidermek için yeni doğum yapan eşine hastanede bırakanı da, kızının ilk yaş gününe katılamayanı da gördüm.  Yani mesai 7x24.

Bu ekipler hep sorunla yaşar. Satışta atlanmış bir sipariş nedeniyle tamamlanamayan kuruluştan veya müşterinin ihtiyacı tam anlaşılmadan yapılan satışlar sonrası çıkan sorunlardan da sorumludur.

Uzun süren bir sistem sorunu için yurtdışından davet ettiğim yabancı bir uzman, teknik servis katına inmek için asansörde -2 düğmesine bastığımda “ sheet  always falls down “ (b.k daima aşağıya düşer ) demişti.  Ne anlama geldiğini sorduğumda ise bundan önceki ve ondan önce çalıştığımız binalarda teknik servis katlarının hep zemin katlarda olduğunu hatırlatmıştı.

Bunların yanında müşterinin zor anında sorunu çözmek için yanında olan teknik uzman her zaman müşterinin gözbebeğidir. Satıştan arkadaşlarımla gittiğim müşteri ziyaretlerinde kahvemi nasıl içeceğim hep ilk önce bana soruldu.  Kendini geliştiren bir teknik insan aldığı her eğitim veya öğrendiği her gelişmeyle bileğine yeni bir altın bilezik takarken çalışma hayatı güvence altındadır. Aynı konforu kendi elinde olmayan nedenlerle kotasını dolduramayan satış uzmanı bulamaz.

Daha kısa zamanda terfi almak, yükselmek, genel müdür olmak için satış grupları daha cazip görünse de teknik ekiplerden gelip bilgi ve iletişim teknolojisi şirketlerinde genel müdür olanlara da rastladım.

Tüm bunların yanında iyi bir satıcı olmak isteyen yeni mezun arkadaşlarıma tasfiyem çalışma hayatlarına zemin katlarından başlamaları veya yollarını bir şekilde oralardan geçirmeleridir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics