Yazarlar 15 EYLÜL 2014 / 10:16

“Kim?” sorusunun doğru yanıtı Güvenliğin ve Verimin anahtarı

Serdal Karakaş

Proline e-ID ve Biyometrik Çözümler Departman Yöneticisi

Hafızamız zaman zaman yanıltıcı olabilir. Yaşanmamış anıları yaşamış, tanımadığınız insanları tanımış gibi hissedebilirsiniz. Karşınızdaki kişi, gerçekten de sandığınız kişi olmayabilir. Hiç tek yumurta ikizi olan ve farklı takımlarda oynayan iki kardeş futbolcunun birbirlerinin yerlerine geçip, farklı takımlarda oynayabileceğini ve hiçbirimizin bu durumu fark etmeyeceğini düşündünüz mü? Hamit Altıntop ile Halil Altıntop birbirlerinin yerlerine geçseydi bunu fark edebilir miydiniz?

Belki birkaçımız fark edebilirdik. Peki herkesin, karşısındakinin gerçekten kim olduğunu bilmesini sağlayabilecek ve yüzde 99,9 başarı oranına sahip bir teknoloji var mı? Proline olarak biz bu sorunun yanıtını veriyoruz: Var! Adı da biyometri teknolojisi. Karşımızdakinin kim olduğunu kesin olarak doğrulamamız bizim için önemlidir. Ancak bu doğrulama vatandaş-devlet ilişkilerinde hayati önem taşır. Zira devletin sunduğu hizmetlerden yararlanma hakkına sahip olma durumu ancak vatandaşların kimliklerinin doğrulanmasıyla belirlenebilir. Biyometri de bu doğrulamanın bilimidir.

Sahip olduğunuz yüz, parmak izi, iris, retina, damar izi veya DNA gibi özgün özellikleriniz sizi eşsiz yapar. Tahmin edeceğiniz üzere, kimlik doğrulama için en doğru yöntem bu özelliklerin analiz edilmesidir. Bu doğrulama yönteminde bir şifre hatırlamanıza ya da bir anahtar taşımanıza gerek yoktur. Çünkü sahip olduğunuz özellikler sistemlerin sizi tanımasını sağlayacaktır. Özetle bu sayede Halil Altıntop’u Hamit Altıntop’tan, sağlık hizmetine haiz olan vatandaşı olmayandan, bir suç için belirlenen şüphelilerin diğerlerinden ayrılması gibi kim olduğunu iddia eden kişinin gerçekten o kişi olup olmadığını anlamak biyometri ile mümkündür.

Tekil giriş sistemlerinden elektronik oy sistemlerine, elektronik kimlik veya pasaport gibi güvenli dokümanlardan sınır geçiş sistemlerine, telefon veya internet üzerinden satış işlemlerine kadar yaptığımız birçok iş ve uygulamada verimlilik artık “kim” sorusunun kesin yanıtında yatıyor. Hafızamıza güvenemediğimiz her durumda, biyometri en büyük destekçimiz olarak yaşamımızı kolaylaştırıyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics