Yazarlar 18 MART 2013 / 08:18

“OK Glass. Google Glass.”

Artık bir spekülasyon değil. Sergey Brin sürekli kullanmaya başladı bile. Brin, 27 Şubat tarihinde TED 2013’te kısa bir süre sahneye çıktığında gözünde Google Glass gözlükleri vardı. Akıllı telefonları kullanırken çevremizden koptuğumuzu, hatta bunun bir tike dönüştüğünü iddia etti ve Google Glass sayesinde bilgiye erişim ve iletişimi günlük yaşamı kesintiye uğratmadan yapacağımızı belirtti. Yılbaşından bu yana kullanıcı “görüşü” almak üzere 1.500 dolara yollanan ilk örneklerden bazıları şu an eBay’de 16 bin dolardan satışta! İsteyen TED’cilerden bazıları da o gün 1.500 dolar ödeyerek ilk örneklere kavuştu. Teknomarketlere ise 2014’te çıkacak.
Mobil Android işletim sistemiyle çalışan şeffaf retina projektörlü bu ince gözlük GPS sayesinde nerede olduğunu biliyor, Bluetooth 4.0 ve  WiFi ile akıllı telefona bağlanıp buluta çıkıyor ve öne bakan flaşlı kamerasıyla görüntü kaydedip saklayabiliyor. İşlemci gücü için de buluttan destek alan cihaz, sesli ve görüntülü iletişim için kemik indüksiyonu ile sesi iç kulağa doğrudan veriyor. Sesle verilen komutlar “OK Glass” diye başlayıp, “Google” ile devam ederse Web’de doğal dille arama, “Start” ile devam ederse video kayıt, “Call” ile çağrı, “Send” ya da “Share” ile mesajlaşma, “Say” ile dil çevirisi, “HangOut” ile Google+’da video konferans yapıyor. Google Haritalar ile yol bulma, takvim uçak/tren tarifeleri ile randevuya yetişme kolaylaşıyor.
Google Glass deneyimi takanlar için eğlenceli hatta faydalı olabilir, ama takanın etrafındakiler nasıl bir deneyim yaşayacak? Geçtiğimiz haftalardaki meteor yağmurunun çok sayıda videosu paylaşıldı, çünkü Rusya’da kaza halinde kanıt teşkil ettiği için hemen her arabanın göğsünde sürekli kayıt yapan bir kamera var. Her çift göz kayıt yapan bir kamera olursa nasıl olur?
2010’dan beri geliştirilen ürünün şu an 5 ayrı rengi var. Ancak görünüşleri biraz fazla “tekno.”
Özellikle gençlerin tercihi moda gözlük markası Warby Parker ile görüşen Google, seneye daha hip modellerle başlayabilir.
Google Glass deneyimi size göre mi karar vermek için Web’de izleyin: google.com/glass/start
ETİKETLER : Sayı:913

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics