Yazarlar 29 TEMMUZ 2013 / 10:39

“RedHack”miş ...

Hacking veya hacker deyimleri herhalde tüm dünyada en çok yanlış kullanılan veya yanlış anlaşılan terimlerden biri. Hacking kelimesinin orijinal anlamı ve kullanılış tarihçesi üzerinde durup sizi sıkmayacağım. Biliyorsunuz; kod (yazılım) okumaya, anlamaya ve yazmaya dönük her türlü yaratıcı çalışmaya verilen bu isim artık bu anlamında pek kullanılmıyor. Hacking terimin bugünkü anlamı başkalarının bilgisayar sistemine (web sitesi, veri tabanı, vesaire) izinsiz bir şekilde girmek demek. Bu işlem çok karmaşık ve sofistike olabileceği için dikkate değer olabilir. Ancak sağdan soldan elde edilen yazılım araçları ile genellikle IIS üzerinde ve bariz açıklarıyla tutulan ve tutanların işin bu yönünü pek dikkate almadıkları web sitelerine girmeye de hacking deniyor. Özellikle bu ikinci durumda hacking terimin kullanılması çok can sıkıcı. Olayın kendisi basit vandalizmden ibaret. Örnek vereyim: Arabamı evin önüne park ediyorum; şu veya bu nedenle arka pencere çok az açık. Adamın birisi gelip bir elbise askısı ile pencerenin tamamını ve sonra kapıyı açıyor ve arabaya çöp atıyor. Sonra da gidip başka bir yerde “hacking” yaptığı için övünüyor! İnsaf artık.
Uzun bir süredir, kendine RedHack diyen bir grubun genellikle basitçe düzenlenmiş ve kamuyu bilgilendirme amacıyla kullanılan siteleri bu şekilde “hacklediğini” ve sonra övündüğünü okuyorum. Grubun Twitter sitesini şu kadar yüz bin kişi izliyormuş. Tabii, aslında böyle bir grup filan da olmayabilir. Kendisini hem Marksist-Leninist ve hem de Windows-Server-Hacker olarak tanımladığına göre, başka birilerinin ve bambaşka amaçlarla yaptığı işlerin kılıfı da olabilir. Burasını bilemem. Ancak şunu görüyorum: Eğer böyle bir grup varsa, yaptıkları işler hırsızlık, vandallık ve aptallıktan ibaret. Onlara hayranlık duyulmasını ise esefle karşılıyorum. Kamu hizmeti amacıyla yapılan web sitelerini veya ABC partisinin Yozgat Sorgun web sitesini hacklemekle, herkesin kullanımına açık bir parka zevk için çöp atmak, sıraları kırmak, insanları huzursuz etmek arasında hiç bir fark yok.
Gerçek hacking bilgisayar bilimine katkıda bulunmaktır. RedHack vandalizm yaparken, İTÜ, Boğaziçi, Bilkent, ve ODTÜ bilgisayar bölümleri mezunları ABD’nin ve Avrupa’nın en iyi üniversitelerinde doktora yapıyorlar ve gerçekten hacker oluyorlar. Onlara özenelim.
ETİKETLER : Sayı:932
YORUMLAR
wanna see the stars ? 25 MART 2015 / 12:22 0 0
maalesef teknolojiye uzak olan( yada kendini iyi bir bilişim kullanıcısı sayan) insanlarımız kavram kargaşası yaşamaktadır. Hacker demek iyi bir bilgisayar programcısı, aynı zamanda üstün bilgilere sahip ağ sihirbazı demektir. Çok iyi derecede C, Perl, Ruby, Python, C++ gibi üst dilleri bilir (Assembler'da varsa bunun yanında tadından yenmez), ve OSI katmanına çok hakimdir. Bunların yanında sosyal mühendislik zekasına sahiptir.Bu özelliklere sahip olupta bu özelliklerini insanların bilgisine sunan, paylaşan, gelişen, geliştiren kişilere diyoruz.. Bunların dışında insanların ve otoritelerin rızası dışında çeşitli bilgilere erişen vede bunları kendi amaçları için kullananlara "cracker" diyoruz.. Crack'ler bir sistemin açıklarını bulup uyarmak yerine, o açığı kullanıp sömürmektedir. 1992 yılından bu yana bir *nix sever olarak hocamın yazısı on numara olmuş. Gerçek internetin yeraltı dünyasını tanımayanlar bu tip akademik ve kaliteli bir yazıdan pek birşey çıkaramazlar. Script kiddie'lerin lame otesi user'ların yaptığı yorumlara gülmekle beraber

Bir diğer husus hocamızın verdiği örnek süper olmuş. Buradaki user'ların mantığına göre, düz kontak arabayı çalıştırıp çalanlarda süfer bir hekır'dır. Haydi özenelim çalalım çırpalım, robin hood gibi dağıtalım....

Saygılarımla

Wanna see the stars...
Destan Sarpkaya 23 EKİM 2013 / 16:07 0 0
"sofistike" hacking* dikkate değer ama basit hacking vandalizm dedikten sonra arabaya çöp atma örneğini verince şu sonuç çıkıyor:

Demek cam kapalı iken arabanın kapısını uğraşarak açıp çöp atan biri "dikkate değer" olacak ve saygı görecek.

ilginç!

* şair burada cracking demek istemiş aslında
meh 28 AĞUSTOS 2013 / 12:55 0 0
"Kamu hizmeti amacıyla yapılan web sitelerini veya ABC partisinin Yozgat Sorgun web sitesini hacklemekle, herkesin kullanımına açık bir parka zevk için çöp atmak, sıraları kırmak, insanları huzursuz etmek arasında hiç bir fark yok."
Çetin Hocanın yukarıda yazdığı fikri RedHack grubu benimsiyorsa, bu yazı gayet isabetli olmuş demektir.
feyyaz uğur 26 AĞUSTOS 2013 / 15:46 0 0
Gayet güzel bir yazı olmuş. Çetin Bey'in anlattığı tiplere lamer diyoruz. İlk güvenli internet çıktığında büyük bir tepki olmuş, Redhack gibi grupların programlarını hükümete tepki olarak indirenler olmuştu. O indirenler ve bir şekilde bilgisayarına program yüklenen arkadaşları haberleri olmadan kullanarak dos saldırısı yapıp bir süreliğine karşı siteyi durdurmak da hacking değildir. Redhack bu işi çok iyi biliyorsa İsrail veya Amerika'nın askeri sitelerindeki bilgileri çalıp bizlerle paylaşsın. O zaman elinden zevkle öperiz.
Edi 24 AĞUSTOS 2013 / 17:09 0 0
Bilimin icine de politika karisinca iste ortaya boyle kalitesiz bir yazi cikiyor. Redhack i aptallikla sucluyorsunuz (dogal olarak onu takip eden yuzbinleri de) ama henuz anlayamamissiniz nasil bir yapi ve goruste olduklarini. Hadi size gore aptal olsunlar, ama vandallik ne alaka?

Biz olan bitenin farkindayiz Cetin Bey. Siz Bilkent okuyup Amerika'da master yapan "kaliteli" hackerlarinizla birbirinizi mutlu edin, biz Redhack gibi "kalitesiz" olanlariyla mutluyuz.

Umarim BTHaber gibi bir yayin bir daha boyle kotu yazilara izin vermez.
Down 21 AĞUSTOS 2013 / 12:15 0 0
Sen diledigine ozenebilirsin..
mahoni 20 AĞUSTOS 2013 / 20:53 0 0
hoca ahkam kesmeye çalışmış ama becerememiş.yazısı bana ''halk plaja indi vatandaş rahatsız oldu''diyenleri anımsatıyor.
hakan 20 AĞUSTOS 2013 / 09:46 0 0
komik ve saçma bir yazı olmuş.
Azıcık ileri seviye yazılım , donanım yada hacking bilgisi olsaydı bu şekilde yazmazdı zannedersem. :)
Mehmet Dağdevirentürk 16 AĞUSTOS 2013 / 00:15 0 0
Hacking Kelimesinin sadece terminolojik ve marketin anlamını bilen teknoloji yazarlarından bundan daha iyi bir yorum beklemezdim. ODTU , Bilkent, gibi üniversitelerde yetişip yabancı üniversitelerle master yapılıp gerçek hacker olunuyor ise türkiye'de şuanda binlerce Hacker olması gerekiyor. Sektörün içinde birisi olarak bu arkadaşları biz niye görmüyoruz. Siber ordusunu kurmaya çalışan Türkiye'nin 150 hacker'i çıkarmakta zorlanıyor. Gerçekçi olalım lütfen.
TC 15 AĞUSTOS 2013 / 22:10 0 0
herkesin görüş ve fikirlerine saygı duymak gerekir. Ama Sn. Çetin Kaya Koç gibi bir universite hocasının mevcut hükümet taraftarlığına soyunup düşünmeden ağzına geleni söyleyeceğine, hacklenmeyecek web siteleri nasıl yapılmalı, yazılım kalitesi nasıl tutturulması gerektiğini öğrencilerine vermeye çalışmasında yarar vardır. meydan boş değil. izlemeye devam ediyoruz.
Volkan 14 AĞUSTOS 2013 / 06:12 0 0
çetin bey kendi web sitenizi inceledim. Aşağıdaki adresin sizin olduğunu düşünüyorum.
http://cryptocode.net/index.html
bu sayfanın kaynak kodlarına baktığımda inanın şok oldum. bir webmasterla irtibat kurup sayfanız da iyileştirmeler yapmanız, günümüz teknolojisine uygun bir sayfa edinmenizi şiddetle öneririm. Sayfa kodlarına bakan herhangi biri sitenin kodlamasını yapan kişinin hiç bir bilgisi olmadığını açıkça görebilir.

örnek title kodu head tagları arasında olmalıdır.
örnek kodu bir kez açılır sizde 2 kez açılmış ve kapanmış.

yanlış anlaşılmak istemem ama teknoloji konusunda makale yazan kişilerin sayfalarının daha iyi olması gerektiğini düşünüyorum.

saygılar.
Numan 12 AĞUSTOS 2013 / 17:05 0 0
Halkın bilmesi gerekeni halka vermenin neresi aptallık anlayamadım? Rahmetli muhafazakar dedem sizden daha açık görüşlüydü üstelik yurtdışlarını felan da görmedi kendisi ve ilkokul mezunuydu.

Metaforlarınız da bir o kadar saçma. Araba ve elbise zaten vatandaşlara aittir. Vatandaşın hakkı olanı alamaması yanlış değil de birilerinin bunu zorla alıp halka sunması mı yanlıştır?

Bir sürü takipçisi olduğunu belirtmişsiniz, 690 bin takipçisi olan bir oluşum aslında sosyal medyada çok büyük bir örneklemdir. O kadar insanın vandallık yapan bir grubu desteklediğini düşünmek?

Siz çok yanlış gelmişsiniz.. Tophanede, Fatihte bunları satabileceğiniz çok güzel yerler var. Orada düşündüklerinizi ifade etseniz kahraman bile olursunuz.
Cem Demir 08 AĞUSTOS 2013 / 23:13 0 0
Belirli çizgisi ve kalitesi olan BT haberin boyle çapsız bir yazıyı yayinlamasini kiniyorum. Arkadasin hacking bilgisi hacking for dummies seviyesinde.
Enver Seda 07 AĞUSTOS 2013 / 18:11 0 0
Ahahahahagagahahahaha bu yaziya güldüm gidiyorum...
TC 07 AĞUSTOS 2013 / 11:02 0 0
yazınızın bilimsel konularla ilgili kısımları hariç tutarak, ve katılarak yazınızı eleştirmek durumundayım.
REdhack'in övündüğünü söylüyorsunuz: ben redhack ile ilgili haberleri takip eden birisi olarak böyle bir övünmeye rastlamadım , sadece gerçekleri yansıtmaktadır (saptama)
Sanal alem dışında da REdhack'i izleyen ve sempati duyan yüzbinler değil milyonlar olduğunu düşünüyorum.

Bizleri esef ile karşılıyorsunuz. Aynen ben de sizi esefle karşılıyorum.

Hırsızlık, vandallık yaptıklarını söylüyorsunuz. Eğer eylemleriyle kendilerine menfaat sağlıyorlarsa haklısınız. Peki böyle bir yapıyorlar? Araştırınız.

EĞer hackleme eylemleri fazla büyütülecek bir şey değilse, o zaman sizin şu doktoralı genius'lar bu olaylara engel olsun ve doğru düzgün yazılım yazsınlar , değil mi?

Windows tabanlı yazılımları kim geliştiriyor? Microsoft. Microsoft''ta kimler çalışyor? ABD ve AB ülkelerindeki üniversitelerden top listede mezun olanlar yazıyor. E bunları kimler yetiştiriyor?

Robin Hood'u duymuşsunuzdur. Nasıl bilinir? Zenginden alır ve fakire vermiştir ve tüm dünyada bir efsanedir. ve sempati ile karşılanır. Redhack'in böyle bir durumu var mı bir bilgilenmekte yarar var. SUçlamadan önce araştır, bilgilen. Yoksa bilimsel olma özelliğini kaybeder ve taraftar haline gelirsin.

RedHack
(Sanal Alemin Klavyeli Asileri)
Orhan Gökdemir adlı kitabı bilgilenmek için tavsiye edebilirim.

saygılarımla,

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics