Yazarlar 30 MAYIS 2010 / 18:00

1. İnterpro DEMO Fuarı (?)

2010 EBAN Kongresi İstanbul’da yapıldı. EBAN, Avrupa İş Melekleri Ağları Federasyonu’dur. 20 binden fazla iş meleğinin  üye olduğu 250’den fazla ağ barındırır. Türkiye’nin de 3 ağı EBAN’a üye: ODTÜ Teknokent’teki şirket sahiplerinin oluşturduğu METUTECH-BAN ile İstanbul’daki GBA ve LabX. Ağa üye iş tecrübeli yatırımcılar, yeni iş fikirleri ile kurulan şirketlere hisse karşılığı başlangıç  sermayesi sağlayıp, sonrasında da koçluk yapabiliyorlar. 2009 EBAN etkinlik raporuna göre o yıl 40 bin iş planı ile başvuru alınmış ve toplamda 5 milyar avro yatırılmış.
Türkiye’deki melekler ise henüz konacak çok az omuz bulmuşlar. Ankaradakiler hiç bulamamış, ki METUTECH-BAN ilk kurulan ağ. Neden böyle?
ODTÜ Teknokent Yöneticisi Mustafa Kızıltaş’a göre girişimciler fikir ve hisse paylaşmak istemiyorlar. Kongrede, CMS isimli ağın partnerlerinden Helen Rodwell, 2007 ve 2008’de Avrupa’daki 500 birleşme ve satın almanın (B&S) analizini sundu. Türkiye’de ise böyle “çıkış” olaylarının sayısı yok denecek kadar az.
Kuşkusuz hiçbir yatırımcı süresiz bir ilişki için para koymaz. Diğer opsiyonlar yöneticilerin o hisseleri satın alması ya da halka arz ama bunlar çok az şirkete kısmet oluyor. Bu yüzden ABD’de “spin-in” popüler olmaya başladı: Bir büyük şirketten ayrılan çalışanlar, o büyük şirkete satma hedefi ile yeni şirket kuruyorlar. Görünür bir çıkış herkese güven veriyor. Örnek Google’ın satın aldığı spin-in’ler: Binge, AppJet, Aardvark, reMail vd. Özellikle iş ikliminin bereketli olduğu yerlerde (örneğin teknokentlerde) yenilikçi fikri olan bir elemanın “günü gelse de şunu yapsak” diye büyük şirket içinde hevesi kursağında yıllar geçirmesi yerine, bu yeşertmeyi dışarıda yapmak çok zekice.
B&S kıtlığını aşmak için yasal kolaylıklar talep ediliyor. Oysa sermaye akışındaki tıkanıklığı açmak için görünürlük sağlamalı; bunu büyük başarı ile yapan ABD’deki DEMO fuarı gibi. İnterpro’nun ABD muadili IDG’nin düzenlediği bu fuarda yılda iki defa özenle seçilen 72 şirket demoları ile görücüye çıkıyor. Üstelik DEMO kendi de kar eden bir organizasyon.
ETİKETLER : Sayı:773

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics