Yazarlar 27 MAYIS 2012 / 16:19

10 nanometre ne kadar büyük bir fark?

Yılbaşında CES, sonra da CeBIT fuarlarını takip edenler, o zamandan beri yeni bir dizüstü bilgisayar edinmek için kararsızlık çekiyor. Tablet PC’ler medya tüketimi için çok pratik ama iş hayatında ihtiyaç duyulan uygulamalar için dizüstü PC kullanan bilişim sektörü çalışanları bu işleri bir tablet ile henüz göremiyorlar. Bizim için yeni satın alacağımız cihaz Air değilse bir ultrabook olacak. Peki hangi ultrabook? İşte o noktada yılın başındaki fuarlarda tanıtılan Intel Ivy Bridge işlemcili ultrabook’lar cazip göründü ama yaz başına gün veren bu cihazlar bekleyenleri tatmin edecek mi?
Ivy Bridge Intel’in 22 Nanometrelik işlemci serisinin başlangıcı. Halen ultabook’lar 1,5 yıl önce çıkan 32 Nanometrelik  Sandy Bridge işlemci kullanıyor. Sandy Bridge, Intel Inside dizüstülerin MacBook Air gibi ince olmasını sağladı ve ultrabook’lar ile tanıştık. Ancak, bu ilk raund beklediğimiz performansı, pil ömrünü, grafik kalitesini tutturamadı. Ivy Bridge ile transistörler arası mesafe düşünce gelecek iyileşme yetecek mi?
Prototipleri Tomshardware, Mashable gibi sitelerinin test merkezlerine düşen yeni ultrabook’ların karşılaştırmaları gösteriyor ki, pil ömründe yüzde 25, performansta yüzde 20, grafik işlemede ise iki katta yakın iyileşme var. Örneğin elinizdeki bir videoyu YouTube ya da Facebook’a eklemek üzere Flash’a çevirmek iki kat daha hızlı gerçekleşecek (Intel Quick Sync Video). Pil ömrü 9 saati aşıp bir iş günü sürecek oturumların tamamını kapsayabilecek.  512GB SSD disklere USB 2.0’a kıyasla 10 kat daha hızlı olan USB 3.0 ile medya aktarabilecek, bilgisayarınızı 2 saniyede açıp 3 ayrı ekranda aynı anda işletebileceksiniz.
Kötü haber, Intel’in 23 Nisan duyurusu, ultrabook’larda kullanılabilecek yongaların gecikeceğini bildirdi. Yaz başında Computex fuarında bunun etkisini öğreneceğiz, ama bir diğer merak edilen, Ivy Bridge’li ultrabook’larda dokunmatik ekran. Referans tasarımında 10 parmak destekleyen ekranları ilk kullanan 360 derece kıvırılıp tablet gibi de kullanılabilen Lenovo IdeaPad Yoga oldu. Belki de 10 Nanometrelik fark hem tablet hem dizüstü olan cihazlar sağlayacak ve asıl farkı da bu yaratacak.
ETİKETLER : Sayı:873

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics