Yazarlar 28 OCAK 2013 / 08:06

10 yıl sonrası

Gerçi Başbakan, daha önce hedefine aldığı 2023 yaklaşınca hedefi ilerletip 2071’e taşıdı ama, 2023 hedefleri hâlâ geçerli. Türkiye 10 yıl sonra, bir yılda elde ettiği GSYİH 2 trilyon dolar, ihracatı 500 milyar dolar olan bir ülke olacak. Bunu sağlayacak sanayi, günümüzdekinden farklı bir sanayi olmak zorunda. Çünkü günümüz yapılanması ile o sıçramayı elde etmek pek mümkün görünmüyor. Son 8 yıldır, ilerliyoruz, ilerliyoruz, bir de bakıyoruz aynı yerdeyiz. Buna orta gelir tuzağı/eşiği diyorlar.
Temmuz ayından bu yana 10 çalışma grubu, ülkenin önde gelen 10 sektörünü inceliyor ve değerlendiriyorlar. Bunların ışığında da Türk sanayisinin, belirttiğim hedeflere ulaşması için neler yapması gerektiği saptanıyor. Görülüyor ki, sanayinin bir dönüşüm geçirmesi gerekmekte. Zaten bu çalışmayı yapan komisyonun adı da “Sanayide Dönüşüm Özel İhtisas Komisyonu”.
Yazılım, ülkemizde bir “sektör” olarak tanınmamış durumda. Bilişim çözümlerini barındıran, donanım ve yazılımdan oluşan ve “Bilgi ve İletişim Teknolojileri”ni (BİT) kullanan sektöre, günümüzde “elektronik sektörü” deniyor. Elbette, elektronikçiler, gömülü yazılımı (kazılım) kendi faaliyet alanları içinde görüyorlar, ama uygulama yazılımlarını ve işletim sistemlerini ayrı tutuyorlar. 2023 yılında, elektronikte 45 milyar dolar ihracat elde etmemiz söz konusu.
Türkiye’nin sıralamalarda hep son birkaç ülke arasında yer almasını kanıksamışızdır, ama 2010 verilerine göre elektronik ihracatımız yabana atılır gibi değil. Hindistan, Finlandiya, İsrail, Danimarka’nın ardından 226 ülke arasında 35. sıradayız. Bizden sonra İrlanda ve Brezilya var. Yaygınlığımız da çok imrendirici. Çok ülkeye mal satıyoruz. Ama kırılganız. En çok sattığımız 3 ürünün, toplam ihracattaki payı yüzde 45. Biri tökezlese, gitti yüzde 15.
10 yılda sektör büyüklüğü 97,5 milyar dolar olacak ve bugün yaptığımız işler bunun yalnızca yüzde 42’sini oluşturacak. Baskın çoğunluk, yeni işlerden gelecek. Benzer şekilde, 45 milyar dolar ihracatın yüzde 40’ından fazlası yeni işlerden sağlanacak.
Bu gerçek bir dönüşüm. Ama biz bunu başarırız.
ETİKETLER : Sayı:906

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics