Yazarlar 14 ŞUBAT 2010 / 18:00

2009 bize ne öğretti?

Kriz yılının geride kalması ile birlikte arkamıza baktığımızda, hem sektörümüzdeki şirketlerde, hem de müşterilerimizde, uygun yöntemlerin uygulanması sonucunda, 2008’e göre çok daha verimli BT yapılanmalarına ulaşıldığını görüyoruz.
2009 senesinde çoğu müşterimizde BT tarafında yüzde 20’den fazla masraf kısılmasına rağmen, işe yarayacak bilişim yatırımları devam etti.
İşin ilginç tarafı, hangi BT operasyonlarını daha az bütçe ile - üstelik de daha iyi - yürütebileceğimizi, sadece bilinen araştırma kuruluşlarının raporlarını okuyarak öğrenmedik.  Birçok büyük müşterimizdeki değerli ve tecrübeli BT yöneticilerinin, biraz da hislerine güvenerek verdikleri kararlar sonrasında da çok önemli sonuçlar elde edildi. Batılıların “İş Üstünde Öğrenme - On the Job Training” dedikleri bu olsa gerek.
Tecrübeli BT yöneticilerimizin, ITIL gibi stratejik ve metodolojik yaklaşımlar ile orta ve uzun vadede BT hizmetlerini mükemmelleştirip, masrafları kısarken verimliliği artırdıklarını biliyoruz. Yeniden yapılanma kararlarının, mevcut sistemler üzerinde oluşturacabileceği riskleri öngörmek ve minimize etmek için, zaten bu gibi yöntemlerin kullanılmasına ihtiyaç olduğu da açık.
Gerçek bir örnek için 2009 yılında hangi alanlarda nasıl iyileştirmeler yaptıklarını bazı BT yöneticilerine sorduğumuzda, aşağıdaki gibi bir hareket planı yaptıklarını öğreniyoruz.
Birinci çeyrekte, ani kazanım sağlamak için servis anlaşmaları ve iletişim giderlerinin üzerine gidin, satın almayı durdurun.
İkinci çeyrekte, verimliliği artırmak için sanallaştırma, lisans yenilemesi, konsolidasyon gibi konulara eğilin. Satın alma yönetimi değişen koşullara göre yenileyin, devreye alın.
Yılın son yarısında ise, servis kalitesini artırırken, uzun vadeli kalıcı kazanımlar için, BT süreçlerinin optimizasyonu, operasyon yöntemlerinin iyileştirilmesi, her alanda dışkaynak kullanımı gibi çözümlere odaklanın.
2009’u hatırlamamak üzere, sağlıcakla kalın.
ETİKETLER : Sayı:758

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics