Yazarlar 07 MAYIS 2011 / 03:04

2012 model BT yöneticisi

Son yazımda “Nitelikli BT uzmanını elde tutma” konusuna değinince, bir dostum nitelikli BT yöneticisi konulu bir e-posta göndermiş! Arkadaşım haklı, sektörümüzdeki son yıllardaki ilerlemeleri düşününce, yeni nesil bir BT yöneticisinin sahip olması gereken özellikler de gelişmiş ve değişmiş durumda. Yazının başlığı otomobil ilanı gibi oldu ama gelen e-postayı biraz da değiştirerek, görüşlerinize sunuyorum:
2012 model bir BT yöneticisi, muhtemelen hem bordroda olan, hem de dışkaynak olarak çalışanlara sahip bir BT yönetiyor. Dolayısı ile hem içerde hizmet üreten, hem de dışardan ürün ve hizmet alan birisi olması sebebi ile, orkestra şefi niteliklerine sahip olmalı. İşleri yapmayı değil, harmoni içinde ekipleri yönetebilmeyi bilen birisi olmalı.
2012 model bir BT yöneticisi, kurduğu Ar-Ge departmanı ile sürekli yeni çıkan BT ürün ve hizmetlerini incelemeli, yeniliklerden bihaber kalmamalı. Böylelikle şirketini sürekli yeni BT fırsatlarından yararlandırıp iş verimliliğini artırarak rekabetçi kılmalı.
2012 model bir BT yöneticisi, bir sayısal dedektif olmayabilir, ancak BT güvenliği konusunda doğru insanlar ile çalışarak; şirketini, çalışanlarını ve BT altyapısını güvenlik açıklarından korumalı. Güvenlik kazalarına izin vermemeli.
2012 model bir BT yöneticisi, BT altyapısını proaktif olarak yönetecek sistemler kurmalı, BT sorunları ortaya çıkıp iş uygulamalarına zarar vermeden, gereken önlemleri alarak iş sürekliliğini garanti etmeli.
2012 model bir BT yöneticisi, sosyal ağlar ve internet konusunda guru olmalı. Şirketinin internet platformunda etkin bir şekilde varolması ve sosyal pazarlama faaliyetleri için pazarlama-satış ekiplerine gerekli teknik ve taktik desteği sağlamalı.
2012 model bir BT yöneticisi, mobil çözümler konusunda da uzman olmalı, sadece bilgisayar değil, tabletler gibi yeni nesil tüm mobil cihazlar üzerinden de, BT ürün ve servislerini, yönetim kurulu, satış, pazarlama, finans gibi departmanların kullanımına açmalı.
CIO - Chief Information Officer değil, “Chief Innovation Officer” olmalı ve innovatif BT çözümleri ile şirketine karlılık, rekabet gibi konularda ilk elden destek vermeli.
ETİKETLER : Sayı:820

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics