Yazarlar 07 OCAK 2013 / 08:00

2012 Top 10 @Bilim

Atıf endeksindeki dergiler arasında etki faktörü (impact factor) en yüksek iki popüler dergi Nature ve Science’dır. Science dergisi (bu haftalık derginin 1 milyon okuyucusu var) 2012’de etkisi en yüksek bilimsel gelişmeleri yayınladı.
Başta tahmin edilebileceği gibi Higgs Boson (1) ve Mars’a inen Curiosity (2) aracı vardı. Curiosity’nin iniş mekaniği o kadar başarılı çalıştı ki, NASA mühendisleri artık Mars’a inip, bir koli kapıp dönecek araçları kurgulamaya başladı. Bilimin Top 10 listesinin kalanı şöyle:
(3) Alman bilim insanları 80 bin yıllık bir parmak fosilinden, Neanderthaller gibi modern insan türünün “kuzeni” olan ve Sibirya’da yaşamış Denisovanların tüm gen taramasını çıkardı. Kimbilir belki Denisovanların Türkler ile bir ilişkisi de ortaya çıkabilir.
(4) Japon bilim insanları yetişkin dişi farenin embriyonik kök hücresini yumurtaya dönüştürdü. Bu teknik ile menapoz sonrası dahi kadınların çocuk sahibi olmasının önü açıldı.
(5) Tipik bir rontgen cihazından milyar kat daha parlak bir X-ışını lazeri ile bilim insanları Afrika Uyku Hastalığı ile ilişkili proteinin yapısını gözledi ve protein yapılarını çıkarmak üzere X-ışını lazerlerinin başarısını sergiledi.
(6) Hayvan testlerinde yeni bir gen modifiye etme tekniği, virüs vektörleri kullanan mevcut teknikden daha etkin ve ucuza uygulandı. Bu gelişme gen terapisini biraz daha erişilebilir kılacak.
(7) Majorana fermionlarının (kendinin antimaddesi olan bir parçacık) varlığı kanıtlandı. Majorana fermionlarından yapılacak qubit’ler ile daha verimli kuantum bilgisayarlar yapılabilecek.
(8) ENCODE Projesi, DNA’mızın yüzde 95’inin “çöp” olduğu mitini tamamen sona erdirdi. Proje insan genomunun en az yüzde 80’inin aktif ve diğer genleri açıp kapatmaya yaradığını gösterdi.
(9) Yeni bir beyin-makine arayüzü ile tamamen felçli insanların mekanik bir kolu zihin gücü ile kullanabilmesi sağlandı.
(10) Çinli araştırmacılar nötrinoların ışık hızına yakın hareket ederlerken nasıl değiştiklerini açıklayan modeldeki son bilinmeyeni de çözdü. Bu modeli kullanarak neden evrende antimaddeden çok madde olduğunun açıklanabileceği düşünülüyor.
ETİKETLER : Sayı:903

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics