Yazarlar 23 ARALIK 2013 / 08:16

2014’e girerken

Uzun yıllardır her yılın son BThaber yazısında, gelecek yıl sektörümüze neler getirecek, yeni hangi teknolojiler popüler olacak, öngörmeye çalışıyorum. Bu yılın son yazısında, 2014 hayatımızın her alanında uygulamalarını kullanmaya başlayacağımız, IOT (Internet of Things - Şeylerin Internet’i) kavramını ele almak istiyorum.
2014 yılı itibari ile, dünyadaki nerede ise tüm “şeyleri (nesneleri)” uzaktan kontrol etmemizi sağlamaya çalışan IOT yaklaşımının uygulamaları, hepimiz tarafından kullanılacak. Çoğu kullanıcı “1 GB internet paketim, cep telefonumda bir ay kullanıma yetmiyor” diyerek, yavaş yavaş şikayetlere başlamış durumda. İşte 2014 yılında, kullanıcılar da cihazların internet ile ve birbirleri ile nerede ise sınırsız iletişiminin farkına varacak, kullanıcı ürünleri kendini gösterecek.
Geçenlerde internette bir yazıda okuduğumdan alıntılıyorum, “Şeylerin Internet’i” “Görülmez Butonlardan” oluşan bir evren yaratacak önümüzdeki yılda.
Yandex Navigasyon, Google Haritalar vb. gibi uygulamalar, telefonu arabamıza koyduğumuz ve uygulamayı çalıştırdığımız her anda, sürat ve konum bilgimizi ilgili internet sunucularına gönderiyor. Biz de bu veriyi, telefonumuzda gerçek zamanlı trafik bilgisi olarak kullanıyoruz. İşte akıllı cihazların, sanki bir uygulamada bir butona basmışız gibi, ama daha biz farkında bile olmadan arka planda yaptığı bu iletişimler şeylerin internetinde görülmez buton kavramını doğuruyor.
“Görünmez Butonu”, herhangi bir akıllı şeyin, uzayda herhangi bir lokasyona gelip, internet ile iletişime geçtiği anda basılan bir buton olarak tanımlamak mümkün.
Philips’in “Hue” isimli Internet’e bağlı lambasının neler yaptığını incelediğinizde, şeylerin internetinin getireceği sınırsız yeni çözümleri öngörebilmek mümkün.
Apple’ın geliştirdiği düşük enerjili Bluetooth iletişimi kullanarak çalışan “iBeacon” teknolojisi, kapalı mekanlarda lokasyonunuzu inanılmaz hassaslıkta tanımlayabiliyor. Kapalı mekan GPS sistemi gibi düşünebileceğiniz bu teknoloji ile hayata geçirilebilecek çözümleri düşünün. Bu teknolojiyi destekleyen tüm cihazların birbirlerinin yerini bilmesini sağlayan bu teknoloji ile kendi kendine yaşayan evler yaratmak, siz geldiğinizde devreye giren lambalar, buzdolapları, ısıtma sistemleri vb. hayata geçirmek, sınırsız sayıda çözüm geliştirmek mümkün.
Bekleyelim, 2014 bunların tamamını kullanmaya başlayacağız. Herkesin yeni yılı kutlu olsun.
Meraklısına:
www.meethue.com
http://gigaom.com/2013/09/10/with-ibeacon-apple-is-going-to-dump-on-nfc-and-embrace-the-internet-of-things/
ETİKETLER : Sayı:951

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics