Yazarlar 12 OCAK 2015 / 09:31

2015 için vaad

Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan’ın 4-6 Aralık 2014 TİM İnovasyon Haftası konuşmasından:

“Şimdi teknolojiyi, bilgiyi, hizmeti tasarlayan, geliştiren, ticarileştiren, yöneten bir konuma gelmemiz gerekiyor. Motorunu, elektronik aksamlarını, diğer kritik parçalarını siz tasarlayıp geliştirmemişseniz, otomobil üretebiliyor olmanız bir süre sonra sizi tatmin etmiyor. Eğer her vatandaşınızın cebinde bulunan telefonları, kullandığı bilgisayarları, yazılımları siz tasarlayıp, geliştiremiyorsanız, o aletlerin yaygın şekilde kullanılması sizi arzu ettiğiniz yere taşımıyor.”

“Doğal kaynağımız olmadığı, petrol ve doğalgazda dışarıya bağımlı olduğumuz için, dış ticaretimizde dengesizlik yaşıyoruz. Bu yüzden dünyanın en gelişmiş 10 ülkesi arasına girme hedefine ulaşmak için yoğunlaşacağımız alan, inovasyon ve inovasyona dayalı üretimdir. Mal ve hizmetlerin tasarımı, geliştirilmesi, ticarileştirilmesi ve pazarlanması konusunda kendimize bir alan açmadan hedefimize ulaşamayız.”

“Bir hedef koyduk kendimize. Dedik ki, milli gelirimizin yüzde 2’sini buraya ayıracağız. Bunu biz, Ar-Ge ile içiçe sokalım istedik. Şu anda bir mesafe aldık. Ama yeterli değil. Henüz 1’in altındayız ama bunu ilk etapta 2’ye, ondan sonra 3’e çıkarmamız lazım. Bunu sadece devlet yapmamalı. Aynı zamanda özel sektör de Ar-Ge noktasında ciddi yatırımlar yapmalı. Çünkü araştırma geliştirmede ne kadar başarılı olabilirsek, inanıyorum ki bu inovasyon hareketi o kadar güç bulacaktır.”
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics