Yazarlar 03 ŞUBAT 2014 / 08:15

2020’de “büyük veri” neleri değiştirecek?

Günümüzde bilişim teknolojilerine damgasını vuran konu başlıklarından biri “büyük veri”.
Sosyal medyada paylaşılan veriler, elektronik postalar, fotoğraflar, videolar, insanlık tarihinde eşi görülmemiş bir veri büyüklüğü oluşturuyor. Akıllı telefon ve sosyal ağların hayatımızdaki yeri arttıkça, üretilen verinin miktarı da aynı şekilde artış gösteriyor. Günlük işlerini yapan her insan, ardında GPS verileri, metinler, sosyal medya duyuruları, kredi kartı ödemeleri ve çok daha fazlasından oluşan sayısal izler bırakıyor.
Bugün dünya çapında her gün 2.5 kentilyon bayt veri üretildiği hesaplanıyor. Bu rakam, her bir kullanıcının 222 yıl boyunca dakikada bir tweet atmasıyla eşdeğer miktarda. Bu sayılar sizi şaşırtmasın çünkü 2020 yılına geldiğimizde, her gün üretilecek veri hacminin 100 kentilyon bayt olacağı öngörülüyor. Bu rakamlar gelecekte, buzdolabı, otomobil, mikrodalga fırın ve hatta kıyafetlerin veri göndermeye başlamasıyla oluşacak sayısal izlerle kıyaslanamaz bile…
Ancak “büyük veri”nin neden bu kadar önemsendiğini anlayabilmek için, geleceğin bilişim manzarasına bir göz atmamız gerekiyor. Ortaya çıkan tabloda, sadece 10 yıl öncesine kadar “bilim kurgu” tadında izlediğimiz birçok sahnenin gerçeğe dönüşeceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Bunlardan bazılarına kısaca göz atalım…
Çevre korunacak
Bu durum ilk etapta korkutucu gelse de “büyük veri”nin bir parçası olan endüstriyel uygulamalar, çevreyi koruma açısından çok sayıda avantaj da sunacak. Örneğin, ilgili meteorolojik ve coğrafi verilerin toplanması, maksimum enerji üretimi için rüzgar türbinlerinin yerleştirileceği optimum pozisyonların analiz edilmesini sağlayacak.
Aylar sonra hava nasıl olacak?
Algılayıcı ve uyduların hızla yaygınlaşması ve bilgi işlem hızlarındaki büyük artış sayesinde, hava değişikliklerini daha doğru ve daha detaylı bir şekilde tahmin etmek de mümkün olacak. Yeni modeller, onlarca yıla dayanan tarihi verilerle birlikte yüz binlerce atmosferik değişkeni toplayarak, haftalar sonrasının hava durumuna dair güvenilir bilgiler sunacak.
Müşteri memnuniyeti maksimuma çıkacak
Faydalar bununla sınırlı değil… Şirketler de, müşterilerine daha kişisel hizmet sunabilmek ve müşteri memnuniyetini arttırmak için büyük veriden daha fazla faydalanacak. Müşterilerinizden gelen günlük 500 milyon çağrıyla ilgili olarak, gerçek zamanlı ve detaylı bir duyarlılık analizi yapabildiğinizi hayal edin. Şimdi de bu verileri sosyal medya kayıtları ve işlem bilgileri ile birleştirebildiğinizi düşünün. Tüm bu avantajlar sayesinde çağrı merkezi operatörleri, arayan müşterilerle ilgili doğru bir “abone kaybı risk göstergesine” kavuşacak ve yanıtları müşterilere göre özelleştirmeyi sağlayacak bilgilere sahip olacak.
Politika da etkilenecek
Büyük verinin geleceğiyle ilgili bir örnek de politikadan vermek isterim. ABD’de 2012 Başkanlık seçimlerinde, her iki parti de kamuoyunu çevrimiçi takip etmek için sosyal duyarlılık analizi araçlarını kullanmıştı. Hatta bir medya kuruluşu, sadece Twitter verilerini kullanarak, ABD’deki 50 eyaletin her birinde sonuçları doğru tahmin etmeyi başarmıştı. 2020 yılına gelindiğinde politikacılar, kampanya vaatlerinin ve politik kararların seçmenleri nasıl etkilediğini gerçek zamanlı olarak ölçebilecekler.
Suçlar öngörülecek
Emniyet kuruluşları ise, geçmişe göre çok daha geniş bir alandan gelen verileri toplayarak, çok sayıda toplumsal fayda sağlayabilecek. Örneğin polis, geçmişteki suç verilerini sosyal ağlardan gelen bilgiler, psikolojik veriler, akıllı telefonlar ve diğer cihazlardan elde edilen lokasyon içerikleriyle eşleştirebilecek. Böylece, suç modellerini tahmin etme ve olayları gerçekleşmeden önce öngörme olanağı doğacak.
Genetik riskler belirlenecek
Büyük veri, daha büyük ve daha ucuz işlem gücü anlamına geliyor. Bir insanın DNA dizininin çok uygun bir bedel karşılığında çıkarılmasını mümkün kılacak. Bu sayede tıbbi araştırmacıların, çok çeşitli sağlık modelleri tespit etmekte ve böylece bazı hastalıklar açısından genetik risk taşıyan insanları belirlemekte kullanabilecekleri “anonim” DNA veritabanlarının yolu açılacak.
Gelecek tahminlerinden de görüleceği üzere, veri miktarlarının artışıyla gündeme gelen büyük veri, sadece rakamlardan ibaret değil… Veri günümüzde olduğu gibi yakın gelecekte de şirketlerin en önemli değerlerinden biri olmaya devam edecek. Kavramlar arasında yerini alan “infonomics“ terimi de (information & economics) bunu aslında en kısa yoldan vurguluyor. Bu nedenle kurumlar açısından verilerin doğru bir şekilde sınıflandırılması, güvenliğinin garanti altına alınması ve bu verilerden iş süreçlerini etkileyecek bilgi üretilmesinin önemi büyük. Gelecekte var olmak ve rekabette öne geçmeyi hedefleyen her şirketin bunun bilincinde olması gerekiyor.
ETİKETLER : Sayı:957

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics