Yazarlar 15 AĞUSTOS 2010 / 18:00

2020 Avrupası’na hazırlık

Avrupa Komisyonu’nda Sayısal Gündem Bakanı Neelie Kroes, Lizbon 2000-2010 Projesi’nin, hedefine ulaşamadan bitmesi üzerine, olup bitenden ders çıkartıyor. Göreve geldikten kısa süre sonra, AB’nin yeni 10 yıllık sayısal stratejisini açıklamıştı. Kroes, şimdi, bu stratejinin önemini sürekli vurgulayarak, Lizbon’un hatalarına düşmemek istiyor. Amsterdam’da “Dünya Bilişim Teknolojileri Konferansı”nda yaptığı diplomatik konuşmadan özetler:
l Önümüzdeki on yılda bilgi ve iletişim teknolojileri doğru dürüst kullanılmazsa, Avrupa kırık dökük bir ekonomi olacaktır. Yaşlanmakta olan Leydi Avrupa, bu konuda geri kalamaz.
l Son 15 yılda Avrupa üretiminin büyümesinin yüzde 50’sini bilgi ve iletişim teknolojileri sağladı. Sayısal Gündem’imiz, dünyanın en büyük bütünleşik pazarının, ABD ve ileri Asya ülkeleriyle rekabet edebilmesi için esaslı bir araçtır.
l Bunun temelinde, 7 maddelik bir plana uygun olarak çıkartılacak 31 yasa bulunmaktadır.
l Avrupa, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında ABD gibi belli başlı ekonomilerin gerisinde bulunuyor. Sayısal tek pazarımızın yasal sınırlamalarını değiştirmeden, bu durumu değiştiremeyiz.
l Avrupa’da tek bir sayısal pazar oluşmasını hızlandırmak ve inovasyonu hızlandırmak amacıyla, açık standardlar ve birlikte çalışabilirlik yönünde yenilenmiş bir vaadde bulunmamız gerekiyor.
l Kişisel verilerin korunması konusunda güçlendirilmiş mevzuat gerekiyor. AB, web sitesi operatörlerini, güvenliğin ihlal edildiği durumları yetkili makamlara haber vermeye zorlayacaktır.
l Bütün AB vatandaşları için 30 Mbps veya daha hızlı internet bağlantısı sağlanacaktır.
ETİKETLER : Sayı:784

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics