Yazarlar 11 KASIM 2013 / 08:16

2020 yılında iletişim altyapıları nasıl olacak?

Ericsson’un Ekim’in 2. haftası yaptığı “Mobilize” etkinliğinde, geleceğin mobil ağ altyapıları ve değişen iletişim eğilimleri en çok konuşulan konular arasında idi. İnternet blog’larında çokça yer alan etkinlik hakkında gözden kaçırmamak gereken önemli bazı çıktılar bu yazımın konusu.
Servis sağlayıcı ve telekom sektörü ilgilileri bilir, ARPU (Average Revenue Per User - Kullanıcı başına ortalama gelir), eskiden beri sektörde kullanılan önemli bir metrik değeri. 2020 yılına yaklaştığımız bu günlerde, üzerinde fikir birliğine varılmış ilk konu ARPS kısaltması. Şimdiye kadar, katma değerli hizmet içermeyen, salt data ve ses hattı satışından gelen gelirleri ölçen bu değerin, kendisini hızla ARPS (Average Revenue Per Service - Kullanıcıya satılan yeni telko hizmeti başına ortalama gelir) şeklinde evrimleştireceği beklenmekte. Hatta bu ARPS hedef değerinin de 1 dolar olması bekleniyor. Kalori ölçen koşu uygulamaları, cep telefonundan kullandığınız bir mobil uygulama gibi çok farklı şekillerde kendisini gösterecek yeni nesil telekom servisleri, bu hesapla dev bir yeni pazar doğurmakta.
Maalesef, yeni nesil bu hizmetleri, günümüzün ses (ve tabii ki SMS) için kurulmuş, bilinen telekom servis sağlayıcı altyapısına yatırım yapmadan sunabilmek de mümkün değil. Binlerce sunuculuk veri merkezlerinde barındırılması gereken bu hizmetlerin sunulması, milyonlarca dolarlık yeni yatırımlar gerektirmekte. Sektörde rekabetin de gittikçe artması, inanılmaz yatırımlar gerektirdiği için, genelde telekom operatörleri gibi büyük şirketlerin girmeye cesaret ettiği bu alanda, karlılık riskleri de oluşturuyor.
Telekom operatörlerinin, birbirlerinden ancak yeni nesil mobil hizmetleri kullanıcıya sunarak farklılaşabilecekleri yakın gelecekte, karlılıklarını artırmaları için bulut bilişim çözümlerini kullanmaları da bir zorunluluk. Çünkü ancak bulut bilişim altyapıları ile otomatik olarak yönetilebilen verimerkezleri ile bu yapıları verimli olarak opere etmek mümkün olabilir.
İşte bu noktada, “hyperscale computing” denilen bu yapılardaki teknolojiler ve ürünlerde yetkin sistem ve ağ uzmanlarının önemi de ortaya çıkıyor. Bu açıdan bakıldığında, 2020 iletişim altyapılarında, bu konuda uzman sistem ve ağ yöneticilerin öneminin çok kritik olacağını düşünüyorum.
Yeni nesil “Internet of Things (Şeylerin Internet’i) kavramlarına ve 2020 yılı tahminlerine gelecek yazıda devam edeceğim.
ETİKETLER : Sayı:945

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics