Yazarlar 25 KASIM 2013 / 08:16

2020 yılında iletişim altyapıları nasıl olacak?

Son yazımda 2020 yılının iletişim altyapılarının nasıl olacağını öngörmeye çalışmıştık. Telekom sektöründe çok popüler olan ARPU (Average Revenue Per User - Kullanıcı başına ortalama gelir) metrik değerinin, hızla kendisini ARPS (Average Revenue Per Service - Kullanıcıya satılan yeni telekom hizmeti başına ortalama gelir) şekline evirdiğinden bahsetmiştim. Bu değişimin temelinde ise, yaygınlaşan Bulut Bilişim çözümlerinin yattığından ve bu konuda yatırım yapan telekom operatörlerinden bahsetmiştim.
Bu yazıya Ericsson’un ortaya attığı “The Networked Society” kavramı ile başlamak istiyorum. Geçen hafta yapılan Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde, Ericsson Ortadoğu Bölgesi satıştan sorumlu başkan yardımcısı Tunç Yorulmaz çok güzel bir sunumla bu konudan bahsetti. Türkçe’ye “Ağ Toplumu” olarak çevirebileceğimiz bu kavrama göre, “Bağlanmaktan yarar görecek, her şey internete bağlanacak!”. Sadece insanların değil, evinizdeki buzdolabının, mikrodalga fırının, hatta ağaçların bile internete bağlanması ve birbirleriyle ile iletişimde olabilmelerinden bahsediyorum.
Ericsson’un tahminlerine göre, 2020 yılında internet bağlantısı sayısının 50 milyar düzeyinde olacağı öngörülüyor.
Cisco’nun “Internet of Things” kavramına bakışını incelediğim bir infografikte, 2020 yılında 50 milyar internet bağlantılı “şeyin” olacağı öngörüsü paylaşılırken, 2008 yılında ilk defa olarak internete bağlı şeylerin sayısının, insan sayısını geçtiğini söyleniyor.
Hollandalı “Sparked” şirketinin ineklerin hastalık durumunu ölçmek için kullandığı kablosuz sensörler, inek hastalanınca otomatik olarak sahibine mesaj gönderiyor. Her bir sensörün yılda 200 MB internet trafiği yarattığı hesaplanmış. “Corventis” şirketinin, hastalardaki kalp krizi riskini öngörebilmek için geliştirdiği kablosuz kalp izleme cihazı gibi gereçler, sağlık sektöründe gittikçe yayılacak benzer çalışmaların habercisi adeta.
iPhone, Windows Phone 8 gibi telefonlarda kullanılmaya başlanan kişisel asistan yazılımlarının, sizin yerinize e-posta attıkları, toplantılarınızı erteledikleri, sorularınıza cevap verdikleri çözümler, tüketici elektroniği tarafında hayatımıza girdi bile.
Yazımı Tunç Bey’den alıntı, William Gibson’ın bir sözü ile bitiriyorum. “Gelecek aslında çoktan gelmiş durumda, sadece dünya üzerinde dağılımı eş değil”.
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics