Yazarlar 07 EKİM 2013 / 08:35

2023’e 10 kala e-Dönüşüm süreci

Önceki hafta gerçekleşen ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13 kapsamında, İnterpromedya Yayın Grubu olarak E-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı gerçekleştirdik. “2023’e 10 Kala E-Dönüşüm Süreci” başlıklı toplantıya Başbakanlıktan, Adalet Bakanlığı’na Dışişleri’nden Maliye Bakanlığı’na, SGK’dan Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na kadar pek çok bakanlık ve kurumdan teknoloji yöneticilerinin yanı sıra sektörden de önemli isimler katıldı. Ayrıntıların bu ay sonunda yayınlanacak olan E-Devlet Dergisi’nde yer alacağı toplantıda; “Türkiye olarak e-dönüşüm sürecinin neresindeyiz, artılarımız ve eksilerimiz neler?” sorusunun yanıtını bulmaya çalıştık. Konuşmacıların büyük bir çoğunluğunun aynı noktada buluştuğu konuları ise şöyle özetleyebiliriz:
Ortak veri kullanımına geçilmeli, devlete güven hissi geliştirilmeli, bir e-devlet ajansı kurulmalı, e-devlet etrafında oluşturulan kullanıcı farkındalığı teknoloji üretimi farkındalığına dönüşmeli, kurumlar için e-imzanın maliyeti çok yüksek, bunun için önlemler geliştirilmeli, “Türkiye’de, küresel bir marka çıkartabilecek bir babayiğit yok mu?” denildiğinde “O babayiğit bizleriz” denebilmeli.
Tabii 2023’e giderken başkalarının da boş durduğunu düşünmek abes olur. e-devlet gelişmişlik göstergelerinde ülkemizin gerilere düşmesinin nedeni; bizlerin bir şeyler yapmamasından değil, başkalarının daha fazla efor göstermesinden kaynaklanıyor.
ETİKETLER : Sayı:941

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN