Yazarlar 07 EKİM 2013 / 08:35

2023’e 10 kala e-Dönüşüm süreci

Önceki hafta gerçekleşen ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13 kapsamında, İnterpromedya Yayın Grubu olarak E-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı gerçekleştirdik. “2023’e 10 Kala E-Dönüşüm Süreci” başlıklı toplantıya Başbakanlıktan, Adalet Bakanlığı’na Dışişleri’nden Maliye Bakanlığı’na, SGK’dan Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na kadar pek çok bakanlık ve kurumdan teknoloji yöneticilerinin yanı sıra sektörden de önemli isimler katıldı. Ayrıntıların bu ay sonunda yayınlanacak olan E-Devlet Dergisi’nde yer alacağı toplantıda; “Türkiye olarak e-dönüşüm sürecinin neresindeyiz, artılarımız ve eksilerimiz neler?” sorusunun yanıtını bulmaya çalıştık. Konuşmacıların büyük bir çoğunluğunun aynı noktada buluştuğu konuları ise şöyle özetleyebiliriz:
Ortak veri kullanımına geçilmeli, devlete güven hissi geliştirilmeli, bir e-devlet ajansı kurulmalı, e-devlet etrafında oluşturulan kullanıcı farkındalığı teknoloji üretimi farkındalığına dönüşmeli, kurumlar için e-imzanın maliyeti çok yüksek, bunun için önlemler geliştirilmeli, “Türkiye’de, küresel bir marka çıkartabilecek bir babayiğit yok mu?” denildiğinde “O babayiğit bizleriz” denebilmeli.
Tabii 2023’e giderken başkalarının da boş durduğunu düşünmek abes olur. e-devlet gelişmişlik göstergelerinde ülkemizin gerilere düşmesinin nedeni; bizlerin bir şeyler yapmamasından değil, başkalarının daha fazla efor göstermesinden kaynaklanıyor.
ETİKETLER : Sayı:941

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics