Yazarlar 23 EYLÜL 2012 / 17:46

2023 Vizyonu’nun neresindeyiz?

Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla ortaya konulan 2023 Vizyonu için ilk adımlar sanırım 2000’li yılların başında atıldı. Vizyonun temelinde kısacası; bilime ve teknolojiye hakim, teknolojiyi bilinçli kullanan ve yeni teknolojiler üretebilen, bu teknolojik gelişmeleri toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürme yeteneği kazanmış bir ülke yatıyor.
Bugün ise ortaya konulan sürenin tam ortasında yer alıyoruz ve acaba geçen bu sürede vizyon doğrultusunda ne kadar yol kat ettik. Teknolojiyi hem üretirken hem de tüketirken kazanan bir ülke konumuna gelebilecek miyiz? Bu vizyon çerçevesinde ortaya çıkan filizleri görebiliyor muyuz ya da en azından gerekli tohumları atmayı başarabildik mi? Şu anda bu sorulara olumlu ya da olumsuz net bir yanıt vermek kolay değil.  Ama bilinen net bir gerçek var ki stratejik sektörleri belirlemeden, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını ortaya koymadan ve nitelikli insan kaynağına yatırım yapmadan vizyon hayalden öteye geçemez.
ETİKETLER : Gündem Sayı:889

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN