Yazarlar 20 MAYIS 2011 / 23:48

22 Ağustos 2011

Geçen hafta Türkçe sitelerden birinde bir başlık gördüm. Yorumcu, George Orwell’in 1984 isimli romanından yola çıkılarak çevrilmiş filmin afişini koymuştu. Üstüne ise, “Sonumuz: 1984” yazmıştı.
Yaratıcı bir zekâ, ancak endişe edilecek bir durum.
Konu BThaber’de birçok kere detaylı olarak işlendi. Ancak son sayıdaki Fatih Sarı’nın yazısına aynen katılıyorum ve alıntılıyorum: “..Ancak bu andan itibaren artık BTK, birbirini tutmayan açıklamalara bir son vermeli ve son durumu net bir şekilde kamuoyuyla paylaşmalıdır. Çünkü bu farklı açıklamalar toplumun kafasında kocaman bir soru işareti bırakıyor ki oluşan bu ortam da kötü niyetli kişiler tarafından kolaylıkla olumsuz şekillerde kullanılıyor”.
Birçok kaynaktan taraflı tarafsız yapılan yorumları okuyunca şaşırıyorum, ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Yine de aşağıdaki soruları tekrarlamadan geçemeyeceğim. Umarım çok kısa zamanda bu konuda muğlak olmayan bir açıklama elde ederiz ve 23 Ağustos günü yukarıdaki yorumun yayınlandığı forum sitemize bile “yurtiçi paketinden” girilmeye devam edilebilir.
1. Zararlı içeriğin daha çok yurtdışında barındırıldığı açıklaması tatmin edici değil. Yurtiçi paketin amacı nedir?
2. “Madde 11/1-İşletmeciler, filtreleme işlemini etkisiz kılmak için uygulanan filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi amacıyla çalışma yapmak ve söz konusu çalışmanın sonuçlarını periyodik olarak kuruma iletmekle yükümlüdürler” maddesinin uygulaması nasıl olacak? Eksik uygulayana ne olacak?
3. “Madde 11/2-Filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi için gerek görülmesi halinde kurum tarafından düzenleme yapılabilir.” Bu maddeye dayanarak, kullanıcı seviyesinde kimlik doğrulamaya geçilmesi, kullanılan filtre aşma yöntemlerinin teknik olarak engellenmesi, ya da loglanarak suç unsuru delili olarak kullanılabilmesine zemin sağlanmıyor mu?
4. “Madde 12/1-Güvenli internet hizmetinin sunulmasını müteakip gerekli görüldüğü takdirde, abonelerin internet uygulamalarına erişmek istediği tarih ve zaman aralığını belirleyebileceği süre limitlerine ilişkin kurum tarafından düzenleme yapılabilir.” Bu madde kuruma çocuğunuzun internete gireceği saatleri belirleme yetkisi vermiyor mu?
ETİKETLER : Sayı:822